BİSAM'ın verilerine göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gereken harcamaların hesaplanmasında TÜİK verileri, madde fiyatları, İstanbul Halk Ekmek fiyatları ve zincir marketlerin internet fiyatları dikkate alındı. Bu hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan yoksulluk sınırı, geçmiş aylara kıyasla önemli bir artış gösterdi.

Krediyle konut almak da hayal oldu! Faizler %5’in üzerinde! Krediyle konut almak da hayal oldu! Faizler %5’in üzerinde!

Araştırma sonuçlarına göre, tek başına yaşayan bir bireyin sağlıklı beslenme ve yaşam masraflarını karşılayabilmesi için gerekli tutar 25 bin 568 lira olarak belirlendi. Bu da tek başına yaşayanların da ekonomik olarak büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ MALİYETTE ZİRVEDE

Şubat ayında günlük harcamalarda en yüksek maliyeti süt ve süt ürünleri oluşturdu. Bu kategorideki günlük harcama tutarı 170,72 lira olarak kaydedildi. Et, tavuk ve balık grubu için gereken minimum harcama tutarı ise 109,40 lira olarak belirlendi. Sebze ve meyve için günlük harcama tutarı ise 124,28 lira olarak hesaplandı. Ekmek, sıvı yağ ve şeker gibi temel gıda maddeleri için yapılması gereken harcamalar da ayrıca raporda yer aldı.

Editör: Serkan Kebecioğlu