Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor, 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı. 

Çonkor, bu özel günde sözlerine şu ifadeler ile başladı; "Büyük Türk milletinin bekası, huzur ve esenliği için şahadet mertebesine erişmiş tüm vatan evlatlarının saygı, şükran ve rahmet ile anıldığı bugün, aynı zamanda şahadetle kazanılmış Çanakkale Zaferi’nin de kutlandığı gündür."

"Millet olma şuurunun kuvvetlenmesinde en önemli dönüm noktalarından birisi"

Çonkor, Çanakkale'nin tarihe sığmayan bir destan olduğunu vet tarihte eşine rastlanmayan müstesna destanın Türk milletinin bu topraklarda sonsuza kadar yaşama kararlılığının ilanı olduğunun altını çizerek açıklamasının devamında şunları kaydetti;

"Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümünü kutluyor; bu cennet vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Tarihin her döneminde, emperyalist güçlerin Türk milletinin varlığına kast eden girişimlerine, inanç ve azimle karşılık verilmiş, çok yönlü saldırı ve tertipler aziz milletimiz tarafından her zaman boşa çıkarılmıştır. Türk milleti tarihin her döneminde bağımsızlıktan başka bir şiar edinmemiş, bu uğurda binlerce şehit vermiştir.

Tarih boyunca sergilenen bu asil duruşun, Türk milletinin bağımsız yaşama konusundaki tavizsiz tercihinin izlerini; Çanakkale'nin derin sularında, Conkbayırı ve Anafartalar’ın siperlerinde kefensiz yatanların destansı mücadelesinde görmek ziyadesiyle mümkündür.

Yüz binlerce şehidin toprağa düşmesiyle, Çanakkale'de kazanılan muhteşem başarı, millet olma şuurunun kuvvetlenmesinde en önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur. Vatanın değişik yörelerinden gelen isimsiz kınalı kahramanlar, Çanakkale'de ortak bir ülküyle hareket etmişler, kutlu ceddimizin emaneti olan mana yüklü topraklarımızın savunulması uğruna canlarından seve seve vazgeçmişlerdir.

Kastamonu Valisi koltuğunu devretti Kastamonu Valisi koltuğunu devretti

Bu itibarla, Türk milletinin binlerce yıllık bağımsız ve onurlu yaşaması, bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş kahraman şehitlerimizin gözleri kamaştıran mücadelesinin sonucunda olmuştur.

En az dün kadar, bugün de milletimizin bekası için ihtiyacımız olan “Çanakkale Ruhu”nun gelecek nesillere kazandırılması aziz Türk milletinin bekası açısından hayatî önem arz etmektedir. Şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan son Anayurdumuzu ve Cumhuriyetimizi bu ruh ve anlayışla korumak hepimizin namus borcu olmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, asil kanlarını bu topraklara akıtarak Hakk’a ulaşan bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz." 

Editör: Ercan Çatal