Türk Telekom, 1 Temmuz 2024'ten itibaren internet tarifelerine zam yapacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Noktadan Noktaya hizmetlerin tarifelerinde fiyat düzenlemesi gerçekleştirilecek.

Böylece vatandaşın belini büken masraflarda tarifesiyle en düşük taahhütsüz ve limitsiz internet paketi olan "12 Mbps’ye kadar" internet paketinin fiyatı 650 TL’den 755 TL’ye yükselecek. Ancak, kampanyalara katılmış ve taahhütleri devam eden müşteriler ile 1 Temmuz 2024 tarihine kadar kampanyalara katılarak abone olan müşteriler, taahhütleri süresince fiyat değişikliğinden etkilenmeyecek. Taahhüt süresinin bitiminden sonra ise paketler güncel tarife üzerinden ücretlendirilecek. Bu düzenlemenin taahhütsüz paketler için geçerli olacağı belirtildi.
 

En pahalı internetin hangi ülkede olduğunu sıralarken, listenin başında Norveç yer alıyor. Ülkedeki sağlayıcılar, 100 Mbps hız için ortalama aylık 75,1 Euro gibi yüksek bir ücret talep ediyorlar.

İkinci sırada ise 58,8 Euro ile İzlanda, hemen ardından da 53,8 Euro ile Avustralya bulunuyor.

Sigara fiyatları 8 TL birden artacak! Sigara fiyatları 8 TL birden artacak!

Daha aşağılara doğru indiğimizde, ABD’de ortalama aylık ücretin 47,3 Euro olduğunu görüyoruz. Bu rakam, Birleşik Krallık’ta ise 43,8 Euro civarında seyrediyor.

Peki ya Türkiye?

Verilere göre, Türkiye’de 100 Mbps hız için ortalama aylık ücret sadece 12,7 Euro seviyesinde. Ülkemiz, dünya genelinde en ucuz interneti kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Ancak, bu düşük fiyatların temel nedeni Euro bazında değerlendirilmesi.

Özetle, 75,1 Euro ile 755 TL’yi kıyasladığımızda, Türkiye’nin maliyet açısından daha pahalı olduğunu görebiliriz. Ancak burada Euro/Türk Lirası kurunun da yüksekliğinin etkili olduğunu unutmamak gerekir.

Editör: Serkan Kebecioğlu