Karabük Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fatma Zehra Savi’nin önderliğinde açılan Kastamonu Şubesi Kurucu Üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Muhasebeci İrem Karabulut,  Gazeteci Kimya Mühendisi Mine Özgür, Boğaziçi Üniversitesi’nde Asistan Selen Eski, Sigorta Hasar Danışmanlığı alanında çalışan PTT’den emekli Ümran Çakıroğlu, Candaroğulları İlkokulu’nda öğretmen olarak görev yapan Vildan Ünal, Finansal Raporlama ve Denetim alanında Yüksek Lisans yapan muhasebeci Yeşim Haberal.

Milletvekili Uluay'dan tüyleri 'DİKEN DİKEN' eden hikaye Milletvekili Uluay'dan tüyleri 'DİKEN DİKEN' eden hikaye

“Kamu Yararına Çalışan Dernek” statüsünde, özneye kadını alarak, tüm topluma hizmet veren Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin Kastamonu Şubesi; açılışı gerçekleştirmesinin ardından, ilk toplantısını yaptı.

Prof. Dr. Fatma Zehra Savi, kurucu üyelere dernek hakkında bilgi vererek, şunları söyledi:

“Derneğimizin amacı; Türk kadınlarının maddi ve manevi kalkınmasında dayanışmayı sağlamaktır. Türk Kadınlar Konseyi Derneği kadında; anne, eş, yurttaş ve kişi olmak bakımından bilinç ve sorumluluk duygularını geliştirmek, bunun yanı sıra kadının statüsünü yükseltmek doğrultusunda çalışmalar yapıyor. Ayrıca insan hakları ve kadın-erkek eşitliği ile kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi konularında Ülke genelinde yürütülen çalışmalara katılarak desteklemektedir. Türk Kadınlar Konseyi Derneği, insan haklarına dolayısı ile kadın haklarına, kadın erkek eşitliğine saygı ve özellikle kadınlara karşı tüm ayrımcılığın kaldırılması için faaliyetlerde bulunuyor. Bizler de hem Kastamonu hem de tüm Ülke için çalışmalar yapmak için bir araya geldik. Uluslar  arası  düzeyde; içinde yaşadığımız Kastamonu’dan yola çıkarak,  Türk  Kadınını ve Türkiye’yi tanıtmak  için  çalışacağız. Memleketimizin kadınlarıyla ne yapabiliriz? Memleketimiz için ne yapabiliriz? Sorularına cevap arayacağız”

Prof. Savi’nin sözlerinin ardından, Derneğin Kastamonu Şubesi olarak neler yapılabileceği ve yol haritası konusunda görüşlerin ifade edilmesi, fikir alış verişinde bulunulması ile ilk toplantı gerçekleştirilmiş oldu. Bir fark yaratmak, ses getirmek, özellikle de kadının sesini duyurmak isteyen Türk Kadınlar Konseyi Derneği, 1959 yılında kurulmuş. Derneğin Genel Merkezi Ankara’da olup, yurt çapında şubeleri ile hizmet veriyor.

Türk Kadınlar Konseyi Derneği (TKKD); “Tüm çalışmalarında bitaraf bir politika izler, bir başka deyişle derneğimiz apolitiktir” şeklinde kendini ifade etmektedir.

Dünya’ya açılmış bir dernek olan TKKD, Uluslar arası bir kuruluş olan ICW (Uluslar arası Kadınlar Konseyi)‘nin 64 yıldır üyesi olarak da dikkat çekiyor.

Birleşmiş Milletler  A Kategorisinde danışmanlık  statüsüne  sahip olan ICW – International Council of Women , Uluslar arası Kadınlar Konseyi‘nin ve ICW bölgesel kuruluşu olan ECICW Avrupa  Kadınlar Konseyi‘nin asil üyesidir.

Uluslararası Kadınlar Konseyi (International Council of Women -ICW), tüm dünyada kadınların özgürleşmesi için mücadele etmek üzere 1888 yılında kurulmuş ulus ötesi bir sivil toplum kuruluşudur. Türk Kadınlar Konseyi Derneği; kadınlardan başlayarak, farkındalık yaratma ve bilgilendirme ile toplumun tüm katmanlarına ulaşıp, bilinçlendirmeyi sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Kastamonu Şubesi Açıldı (2)

 

Editör: Banu Türkmenoğlu