Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde birçok hastanın benzer şikayetlerle başvurduğu salgının kaynağını açıklayan TTB, yaşanan durumu "Mevsimsel nezle değil, ölümcül influenza ve COVID salgını" olarak nitelendirdi.

TTB'nin Aile Hekimliği Kolu (AHEK) tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, salgının etkilerine dair çarpıcı verilere vurgu yapıldı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Pandemi Çalışma Grubu üyesi Güçlü Yaman'ın verilerine dayanarak fazladan ölüm sayısının pandemi öncesi dönem ortalamasının üzerine çıktığını belirtti.

Kastamonu Üniversitesi'nden bir başarılı operasyon daha! Kastamonu Üniversitesi'nden bir başarılı operasyon daha!

TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali İhsan Ökten ise salgının sadece Aile Sağlığı Merkezleri ile sınırlı kalmadığını, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde de yaygın olduğunu ifade etti. Acil servislerin ve yoğun bakımların dolu olduğuna dikkat çeken Ökten, bu durumun diğer hastalıklar nedeniyle tedavi gereksinimi duyanları olumsuz etkilediğini vurguladı.

"BAHAR NEZLESİ DEĞİL, ÖLÜMCÜL INFLUENZA VE COVID SALGINI"
Sibel Uyan tarafından yapılan açıklamada ise salgının mevsimsel virüslerin yanı sıra influenza, COVID-19 ve RSV gibi ölümcül virüslerle birlikte yaşandığına dikkat çekildi. Uyan, "Yaşadığımız bahar nezlesi değil, ölümcül influenza ve COVID salgınıdır. Toplum ve sağlık çalışanları sürekli bilgilendirilmeli, koruyucu önlemler hatırlatılmalı, eğitimler yapılmalıdır. Sağlık kurumlarında maske takılması zorunludur" dedi.

MASKE KULLANIN
TTB, genelgelerin hala geçerli olduğunu ve maske kullanımının önemli bir koruyucu tedbir olduğunu vurgulayarak, toplu taşıma ve kapalı kalabalık ortamlarda maske-mesafe-hijyen kuralının uygulanması çağrısında bulundu.

Editör: Serkan Kebecioğlu