Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulan tasarıda özellikle Irak'ın kuzeyindeki askeri üs bölgelerine yönelik saldırılar öncesinde kullanıldığı tespit edilen TikTok ve diğer sosyal medya platformlarının kullanımını yasaklayan hükümler dikkat çekiyor.

Yeni yasa, TSK personelinin görev veya faaliyetleri sırasında askeri bilgi, belge, konum bilgisi gibi hassas verileri içeren görsel ve işitsel materyalleri paylaşmasını yasaklıyor. Bu yasak, radyo, televizyon, internet, sosyal medya, gazete, dergi gibi tüm medya araçlarını kapsıyor. Suçu işleyen personele "hizmet yerini terk etmeme" cezası verilecek.

Kastamonulu motosiklet tutkunları ecdadın izinden gazlayacak Kastamonulu motosiklet tutkunları ecdadın izinden gazlayacak

Erken emekliye maaş verilecek

Yeni düzenleme ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen ancak yaş şartını sağlayamadığı için emekli maaşı alamayan askeri personel artık emekli aylığı alabilecek.

Sözleşmeli erbaş ve erler Uzman Çavuş olabilecekler

Sözleşmeli erbaş ve erler, belirli şartları sağladıkları takdirde uzman çavuş olabilecekler. Bu şartlar arasında en az lise mezunu olmak veya komando nitelikliler için en az ilköğretim mezunu olmak, başvuru tarihinde ikinci hizmet yılını tamamlamış olmak ve gerekli sınavlarda başarılı olmak bulunuyor. Ayrıca, kullanmadıkları yıllık izinlerini subay ve astsubaylar gibi 60 günü geçmemek üzere takip eden yılda kullanabilecekler.

PİLOTLARA UÇUŞ TAZMİNATI

TSK’dan ayrılan pilotlar, yıllık görev sürelerinin sonunu beklemeden yaptıkları uçuşlar karşılığında toplu ödeme ve ek tazminat alacaklar. Göreve devam etmek isteyen muvazzaf subay pilotlar ise emsalleriyle aynı uçuş tazminatını alabilecekler.

Diğer Düzenlemeler

  • Döner sermaye işlerinde ek görev alan personele ödenecek ücretler artırıldı.
  • Amfibi Deniz Piyade Komutanlıklarında görevli sözleşmeli erbaş ve erlerin ücretleri iş güçlüğü ve risk açısından %5 artırıldı.
  • Şehitlerin anne ve babaları, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne üye olabilecek.
  • Askeri öğrencilerin öğrenim gördükleri bölümleri değiştirme veya yatay geçiş yapma hakları kısıtlandı.
  • Milli Savunma Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksekokulu açıldı, bu okulda askeri öğrencilere ve mevcut personele eğitim verilecek.

KOMUTANLAR SORUŞTURULABİLECEK

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile general ve amirallerin askeri suç işlediklerinde soruşturma izni vermeye yetkili mercilerin belirlenmesinde son rütbeleri ve görevleri esas alınacak. Ayrıca, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde erbaş ve erlerin üst ve eşyalarında arama yapılabilecek.

YEDEK ASTSUBAYLIK GELDİ

Orduda "yedek astsubaylık" statüsü getirildi. Astsubay adaylarına temel eğitim süresince en küçük astsubay rütbesi olan "astsubay astçavuşluk" üzerinden ödeme yapılacak. Sözleşmeli er-erbaşlar ile uzman erbaşların sözleşmeleri başarısızlık nedeniyle feshedilebilecek.

Editör: Serkan Kebecioğlu