Kastamonu  Tosya'da son bal hasadı büyük bir başarıyla tamamlandı. Tosya Tarım ve Orman Müdürü Ali Çakar, ilçenin zengin arıcılık geleneğini vurgulayarak, yaklaşık 55 ton balın bu yılki ürün olduğunu açıkladı.

Tosya, 5 bin 600 kayıtlı arı kolonisine ev sahipliği yaparken, toplamda ise 7 bin arı kolonisine ev sahipliği yapıyor. Çakar, arıcıların Tosya'da bal üretimine büyük önem verdiğini belirtti. İlçenin iklim şartlarının, her türlü meyve ve sebzenin yetişmesine uygun olduğunu ve çam ormanları ile meşe ormanlarının hemen yanı başında bulunduğunu ekledi. Ayrıca, Tosya'nın endemik bitkilerin de dahil olduğu geniş bir çiçek florasına sahip olduğunu vurguladı.

Ali Çakar, arıcılığın hem hobi hem de meslek olarak ilgi gördüğünü ve arı yetiştiriciliğinin sadece bal üretmekle sınırlı olmadığını açıkladı. Aynı zamanda arı sütü, polen, propolis ve bal mumu gibi ürünlerin yanı sıra arı ve ana arı satışından da önemli gelirler elde edildiğini söyledi. Bu yıl Tosya'da toplamda yaklaşık 55 ton bal, 5 ton bal mumu, 500 kilogram polen ve 2 kilogram arı sütü hasadı gerçekleştirildi.

Taşköprü'ye yangın söndürme tankerleri tahsis edildi! Taşköprü'ye yangın söndürme tankerleri tahsis edildi!

Yenidoğan köyünde arıcılıkla uğraşan Feridun Mahsül, aile geleneği olan arıcılığı çocukluğundan beri sürdürdüğünü ifade ederek, aileleriyle birlikte arı kovanlarına baktıklarını ve her yıl koloni sayısında değişiklikler yaşandığını ancak arıcılığı sevdiklerini belirtti.