Yeniden Refah Partisi Kastamonu Belediye Başkan Adayı Metin Topaloğlu, 31 Mart Pazar günü gerçekleştirilen Mahalli İdareler seçim sonuçları ile ilgili değerlendirmelelerde bulundu.

Seçim sonuçlarının ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Topaloğlu; kendilerini destekleyen, desteklemeyen, seçim sürecinde yüzünü misafirliğini esirgemeyen Kastamonu halkına teşekkür etti.

Topaloğlu, sadece seçim günü değil diğer tüm zamanlarda yine Kastamonu halkının arasında olmaya ve kendilerini ziyaret etmeye ve sorunlarını dinlemeye devam edeceğini söyledi.

"Bu uyarı merkezi hükümetin dikkatini çekmiştir"

Seçim sonuçlarında Türkiye'nin üçüncü partisi olan Yeniden Refah Partisi adaylarının verdiği sözlerle ilgili denetim görevlerini yerine getireceklerini dile getiren Topaloğlu, "Seçimi kazanan CHP adayı Sayın Hasan Baltacı’yı ve ekibini tebrik ederim, halkımızın sözü üstüne söz olmaz, halkımız değişim istedi, dayatma adaylara karşı ülke geneli seçim sonuçlarına baktığımızda ağır bir uyarıda bulundu. Sığınılan adresi tasvip etmesemde umarım bu uyarı merkezi hükümetin dikkatini çekmiştir." ifadelerine yer verdi.

"Seçimi kazanmak adına gıda kolileri, çekler, iş vaatleri havada uçuştu"

"Sonuçları kestirilemeyen, açıklanan adayları itibari ile şaşkınlık yaratan çok farklı bir seçim atmosferi yaşadık. İlk kez bu seçimde toplumsal kuralları hiçe sayan, otobüs duraklarına, trafik yasağı olan meydanlara, yaya kaldırımları ve engelli yollarına araçlarını park eden,  göze hoş gelmeyen binlerce afişi gelişigüzel asan adaylar gördük. Adaylar birbirlerine karşı bir çok iddialarda bulunup belgeleri ile ekranlarda medyada boy gösterdiler.  Seçimi kazanmak adına gıda kolileri, çekler, iş vaatleri havada uçuştu." dedi.

"Son sözü vatandaşımızın takdirine bırakıyorum"

"Birde çok önemli bir husus varki sayın MHP adayı belirtti, bir adayın Polis Okulu’na randevu ve öğrencilere yemek davetini okul müdürü haklı gerekçelerle geri çevirdi diye müdürünün tayinini çıkardıklarını açıkladı. Siyasetin olmadığı ve aynı zamanda Yüksek Okul statüsünde olan Polis Okuluna yapılan bu markaj nedeniyle görevini layıkıyla tarafsız bir şekilde yapan müdürün görevinden alınması sonuçları itibari ile taraflı tarafsız seçmeni, polisimizi ve askerimizi üzmüş, sonuçları sandığa da yansımıştır. Asıl etkisi uzun vadede olacak kendini bilmez bir kaç kişinin kişisel tasarrufu ile yapılan bu hadsiz hareketin partilerine ne kadar zarar verdiğini vereceğini sonraki seçimlerde görecekleri tartışılmaz. Bu hususta son sözü vatandaşımızın takdirine bırakıyorum. Bu anlamda uslubunu bozmayan güzel bir seçim kampanyası yürüten demokrasiye renk katan diğer tüm adayları tebrik ediyorum. Seçim genel itibari ile merkezi hükümete ve adaya olan kızgınlıkları nedeniyle sağ seçmenin sola oy vermesi neticesinde 30 yıl sonra Kastamonu’da CHP adayı aynı zamanda Milletvekili olan Sayın Baltacı’nın seçilmesi ile sonuçlanmıştır. Vatandaşımızın merkezi hükümete ve aday tercihine olan tepkisinin büyüklüğü oy veren iki kişiden birinin sol adayı  tercih etmesi, mevcut Kastamonu’nun üç vekilinin bile ikiye düşmesini göze alma, oy kullanmaya dahi gelmeyen sayıları % 25 i bulan 20.000 kişi ile geçersiz oy kullanan 3500 kadar seçmenin davranışından anlaşılabilir. Baktığımızda seçmenin ciddi bir oranda % 33’ü tepki göstermis sandığa gelmemiş veya geçersiz oy kullanmıştır."

Uluay’dan Baltacı’ya yanıt: “Belediyede hangi gazetelerin okunmasına müsaade edeceksiniz?” Uluay’dan Baltacı’ya yanıt: “Belediyede hangi gazetelerin okunmasına müsaade edeceksiniz?”

"Şehrimize bir katkıları olmazsa acı dersi bizlere CHP belediyeciliği verecektir"

Toplam 88 bin 110 seçmenin 68 bin 146’sı sandığa gitmiş, 3 bin 452’si ise  geçersiz oy kullanmıştır geçerli oy sayısı 64 bin 694 ‘tür. Seçime katılım oranı %77,34 geçerli oy oranı ise %67’dir. Bu tabloda oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanalara baktığımızda  % 33 civarında  23.416 seçmen yani her üç-dört seçmenden biri oy kullanmamış veya geçersiz oy kullanarak iradesini sandığa yansıtmayıp partisinin adaylarına, genel ekonomik duruma özellikle emeklilerimize reva görülen açlık sınırının altındaki maaşlara  tepki göstermişlerdir. Milli muhafazakar Kastamonu seçmeni sol adayı seçerek süpriz yapmış kendilerini temsil eden üç vekilide ikiye düşürerek şaşırtıcı bir tabloya imza atmıştır. Sebeplerine gelirsek, Kastamonu Mart 2024 TÜİK verilerinde Türkiye’nin en fakir ili olarak açıklanmıştır. Eğitimde, sağlık alanında, tarımsal destek anlamında, genel bütçeden alınan katkı ve  yatırımlarda en sonlarda yer alması, uyuşturucu madde kullanımının yaygınlaşması, yaşlı nüfusun en çok olduğu dolayısıyla ev kirasına bile yetmeyen çalışabilirse ek iş yapmaya çalışamıyorsa ölüme terkedilen 10.000 TL maaşa mahkum edilen emeklilerimizin çokca yaşadığı ilimizde gözünü karartan halkımızın tepkisinin sonucudur. Bu şımaranlar ile bunalanların seçimiydi aslında, yaptım oldu dönemi bitti. Bu güne kadar tölerans tanıyan, sineye çeken halkımız varlığını hatırlattı. Halk partiler için değil, partiler halk içindir. Seçimin galibi tartışmasız halkımızdır. Kastamonu’yu değerlendirirsek;  milli, muhafazakar Kastamonu sol partiyi desteklemiş, kendisini temsil için sekiz ay önce seçtiği vekili belediye başkanı seçerek ilimizi Gazi Mecliste temsil eden üç olan vekil sayımızın ikiye düşürmesine olanak tanımıştır. Seçimde; Ahlaklı belediyecilik, beş dakika düşünüp beş yıl kaybetmeyelim, sonradan eyvah demektense Refah diyelim, üç vekili ikiye düşürmeyelim, madde kullanımı artışı hususuna dikkat çekip  milli manevi değerlerimize sahip çıkalım diye uyarılarda bulunduk, Yeniden Refah Partisi olarak görevimizi yapmaya gayret ettik. Takdir yüce milletimizindir. Son yıllarda halktan kopuk, ekonomiyi yönetemeyen, sosyal dengeyi, adalet hissini bozanlara ve hükümete bir ders lazımdı millet bu dersi verdi, ama yapılan tercihlerde yanlışa imza atılmışsa ve seçilenler sözlerinde durmayıp ülkemize ve şehrimize bir katkıları olmazsa acı dersi bizlere CHP belediyeciliği verecektir. 

"Doğru yaptığı her işte yanında olacağız, desteğimizi esirgemeyeceğiz"

Topaloğlu, halkın takdiri ile Kastamonu Belediye Başkanı olarak seçilen Hasan Baltacı'yı ve tüm ekibini tekbrik ederek; 
"Kastamonu’muza verdiği sözleri ve daha fazlasını yapmasını diğer adayların açıkladığı halkımızın faydasına olan projeleride dikkate almasını istiyoruz. Şehrimizin ve halkımızın refahına giden yolda doğru yaptığı her işte yanında olacağız desteğimizi esirgemeyeceğiz. Kastamonu’nun kaybedecek bir anı bile yoktur. Çok geri kalmış yalnız bırakılmıştır. Yerel ve genel siyasette hakettiği yeri ve payı alması, hem belediye olarak hem milletvekillerimiz hem de bakanımızın çok fazla gayret ederek şehrimizin her yerinin büyükşehir mantığında hizmet alıp istihdam odaklı yatırımlarla insanların umutlarının yeşermesini  dilerim. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim. “ Seçim sürecinde bizlerden desteğini esirgemeyen yoğun bir çalışma temposunda  bizleri yalnız bırakmayan parti üyelerimize ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

Editör: Ercan Çatal