Habertürk'ün haberine göre, sigara ve alkollü içkilere ÖTV zamyüzde 20'nin altında olmayacak. Bu da paket başına 34,2 lira asgari maktu vergi tutarı anlamına geliyor. Ayrıca, sigarada ikinci vergi olarak paket başına 4,8 lira olan maktu verginin de 5,8 liraya yükselmesi bekleniyor.

En Ucuz Sigara Kaç TL Olacak?

Yapılan hesaplamalara göre, ÖTV artışı sonrası en düşük sigara fiyatının 70 liranın altında olması mümkün değil. Şu anda en ucuz sigara 61 lira seviyesindeyken, 10 liralık bir ÖTV artışı ile bu fiyatın 71 liraya kadar yükselmesi öngörülüyor. Yüzde 20'lik bir artış senaryosunda ise en ucuz sigara 75 TL olurken, 10'luk bir düşüşle bu fiyatın 65 TL seviyesine inmesi de mümkün.

Benzin ve motorinde beklenen zam ertelendi! Benzin ve motorinde beklenen zam ertelendi!

Son Karar Cumhurbaşkanı'nda

Unutulmamalıdır ki, Cumhurbaşkanı zam oranlarını gün veya ay olarak belirleme yetkisine sahip. Bu nedenle, en düşük sigara fiyatında son karar Cumhurbaşkanı'nın takdirinde.

Sigarayı Bırakmanın Tam Zamanı!

Sigara zamlarının her geçen gün artması, sigarayı bırakmak için en önemli nedenlerden biri olmalı. Sigarayı bırakmanın hem sağlığınız hem de bütçeniz için faydaları saymakla bitmez. Ücretsiz danışmanlık hatları ve destek grupları bu konuda size yardımcı olabilir.

Editör: Serkan Kebecioğlu