Türkiye İnternet Gazeteciler Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, "Toplumsal barışımızı korumak için provakasyonlara karşı uyanık olmalıyız" dedi.

Geçgel'in basın açıklaması şu şekilde:

2024 YKS sonuçları açıklandı 2024 YKS sonuçları açıklandı

"15 Temmuz'da hain darbecilere karşı sergilenen milli duruş, milletimizin direniş ve birlik sembolü olarak tarihe geçmiştir. O gece, halkımız demokrasisine, özgürlüğüne ve vatanına sahip çıkmış, cesaret ve kararlılıkla sokaklara inerek darbe girişimini engellemiştir.

Ancak bugün, Suriyeli meselesini öne sürerek provokatörlük yapan ve ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışan, sokaklarda çatışma ve kaos emelinde olan kişileri, o milli duruşla bir tutmak akıl dışıdır. O gün demokrasiyi koruyan vatandaşlarımızın yanında, bugünkü şiddet ve kaos yaratan kişiler arasında hiçbir benzerlik yoktur. Mülteci meselesi gibi hassas konuları istismar ederek huzuru bozan bu tür eylemler, toplumsal barışı zedelemekte ve ortak geleceğimize zarar vermektedir.

Bugün, Suriye Elbap’tan gelen görüntüler ve Kayseri’de sokağa inen provokatörler, ülkemizi karıştıramayacaklar. Bu tür provokasyon peşinde koşan ve ülkemizi kaosa sürüklemeye çalışanlara karşı toplum olarak dikkatli olmalıyız. Bu tür kışkırtıcı eylemler, sadece ülkemizin huzurunu ve güvenliğini tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda toplumsal dayanışmamıza da zarar verir. 

Bu süreçte, bir takım siyasilerin açıklamaları da toplumsal barışa balta vuracak nitelikteydi. Sorumlu olan herkesin, ülkenin milli bekası adına daha sakin ve sorumlu bir dil kullanmaları çok önemlidir. Mesele, iktidar ve muhalefet meselesinin çok ötesinde, bir milli meseledir. Siyasilerin kendi hırs ve emelleri uğruna veya siyasi çıkarları uğruna bu meseleyi provoke etmemeleri gerekir ve bu bilinçle hareket etmeleri gerekmektedir.

Bir milletin direnişini ve fedakarlığını anlamak, o günün ruhunu kavramak demektir. 15 Temmuz'un anlamını ve önemini unutmadan, bugün de aynı birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etmeli, provokasyonlara karşı uyanık olmalı ve toplumsal barışımızı korumalıyız."

Editör: Mehmet Salman