Mezbahane eksikliği, Kastamonu’nun büyük sorunu olarak gösterildi…

Toplantıda Kastamonu’nun büyük sorunu olarak gösterilen Mezbahane eksikliği gündeme geldi. Mezbahane ile ilgili Kastamonu Ticaret Borsası ve diğer sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa yapılan proje çalışmalarının son durumu hakkında sunum yapıldı.

Kastamonu Ticaret Borsası’ndan, toplantıya ilişkin yapılan bilgilendirme şöyle:

“Borsamızın tarım ve tarım ürünlerinin, yöresel ürünlerin daha iyi bir noktaya gelmesi ve teknik tarım personeli yetiştirilmesi hususunda Tarım Lisesi’nin açılmasını ve tarım liseleri ile birlikte ara eleman sorununun çözüme kavuşması konusunun öneminin büyük olduğu Sayın Vekillerimize arz edildi. Vekillerimizin bu konuda Kastamonu lokasyonuna bir tarım lisesi kurulmasının bu lise ile birlikte şehrin dinamikleri olan sarımsak ve siyez gibi yöresel kupon ürünlerin daha iyi teknik alt elemanların yetiştirilmesinin Kastamonu tarımı için büyük önem arz edeceğinden bahsedildi. Üyelerimizin talep ve sorunları doğrultusunda vekillerimize arz edilen diğer bir konu ise süt ve süt ürünleri imalatçıları olan peynircilerin peynir altı suyunun değerlendirilemeyerek doğaya ciddi zararlar vermektedir.

Bu zamana kadar peynir altı suyu Kastamonu’dan mobil yöntemlerle özel bir firmaya ait araçlarla alındığı bilinmekte ancak bu firma tekelinde bulundurduğu peynir altı suyu alımını fiyatlarda anlaşılamadığı için şuan için alım olmayacağını duyurdu. Peynir altı suyu peynircilerin elinde kaldığından dolayı her prosesinde çıkan bu suyu nereye vereceği konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bunun yanı sıra kanuni olarak peynir altı suyunun doğaya zarar vermesi göz önünde bulundurularak işletmecilere ciddi yaptırımlar uygulandığı sayın vekillere iletildi. Konu ile ilgili vekillerimiz peyniraltı suyunun değerlendirilebileceği bir ünitenin Kastamonu’ya yapılması konusunda İl çevre müdürlüğü ile görüşeceklerini belirtirken memleketimiz için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Bir önemli diğer sorun ise hem Kastamonu sarımsağının ömrünün uzatılması hem buradaki ticari yapısının katma değeri açısından soğuk hava depo ihtiyacı. Bu konuyla ilgili Kastamonu Ticaret Borsasının Tosya yolu mevkiinde 422 dönümlük orman arazisi vasfında ancak mevcudiyetindeki fiziki hali ile orman alanlık vasfı olmayan alana soğuk hava deposu, analiz laboratuvarı, hububat ve zahire depoları, kantar kurulumu projesi ayrıntılarıyla birlikte sayın vekillerimize arz edildi. Sayın Vekillerimiz ise bu projenin bölge için büyük önem arz ettiğini, projenin Kastamonu için çok faydalı olacağını, AFAD durumlarında ilçelerimizde soğuk hava deposu eksikliğinin üreticilere ciddi zararlar verdiğini dile getirdiler.

Akabinde meclis başkan yardımcımız Orhan Reis ilk etapta büyük soğuk hava deposu yapımının zor olabileceğini, üreticilerin bunu kullanmakta zorluk çekebileceğinden bahsederek özellikle Taşköprü lokasyonunda belli köylerde 3-5 köy bir alanda toplanarak, küçük hacimlerde soğuk hava deposu yapılarak insanların ürünlerinin hem kendi lokasyonlarında durması hem de ömürlerinin artırılması noktasında birer çalışma yapılarak bunun desteklenmesi konusunu iletti. Toplantı sonrasında dilek ve temenni bölümünde söz alan Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İzbeli, bahsedilen projelerin bürokratik işlemlerin kısaltılmasına desteklerinden dolayı Sayın Halil Uluay’a ve Sayın Fatma Serap Ekmekci’ye teşekkür etti.”

(HABER MERKEZİ)