Aksaray Tuz Gölü'nde 22 Ağustos'a kadar devam edecek yarışmada, tasarımdan üretime, entegrasyondan hazırlık sürecine kadar her aşamadan sorumlu gençler, kendi tasarımı olan roketleri üretip, uçuşunu gerçekleştiriyor.

Avrupa'da ilk, dünyada ikinci olma özelliğine sahip Roket Yarışması, TEKNOFEST kapsamında ROKETSAN yürütücülüğünde düzenleniyor.

Gençlere uzay teknolojileri alanında deneyim fırsatı sunan Roket Yarışması'nın düzenlendiği alanı ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, gençlerle yakından ilgilenerek projeleri hakkında bilgi aldı.

Roket atışlarını da gençlerle izleyen Görgün, gençlerin bu heyecanına ortak oldu.

TEKNOFEST kapsamında gerçekleşen yarışmalara ilişkin değerlendirmede bulunan SSB Başkanı Görgün, şunları kaydetti:
“Gençlerimiz kendilerine sunulan bu platformlarla, bu yarışma ortamlarıyla üniversitelerde edindikleri teorik ve pratik bilgileri biraz daha gerçek yaşantıya yaklaşan çalışmalarla sunmaya çalışıyorlar. Mühendislik faaliyeti gösteren firmalarımız için de bu arkadaşlarımızın böyle yetişmiş olması önemli bir avantaj. Gençlerimizin en iyi şekilde yetişerek hem bizim üniversitelerimizde hem de teknoloji firmalarımızda yer almalarını bekliyoruz.”