Kastamonu'nun ünlü Taşköprü sarımsağı, kalitesiyle dünya çapında tanınırken, son yıllarda Çin sarımsağıyla rekabet etmek zorunda kaldı. Şimdi ise Adana'da yeni bir sarımsak türü olan 'fil sarımsağı' dikkat çekiyor. Adana'da yaşayan aile hekimi Dr. Ali Tuna, evinin bahçesinde hobi olarak başladığı fil sarımsağı yetiştiriciliğiyle şaşırtıcı sonuçlar elde etti.

GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Dr. Ali Tuna'ya, 2018 yılında arkadaşı öğretmen İdris Temiz tarafından Tayland'dan getirilen bir diş fil sarımsağı (Elephant Garlic) hediye edildi. Merkez Çukurova ilçesindeki evinin bahçesine bu sarımsağı eken Tuna, normal sarımsaklara göre 3-4 kat daha büyük bir sarımsak elde etti. Bu başarı üzerine sarımsağı çoğaltan Tuna, 6 yıl boyunca yüzlerce tohum elde etti ve bu yıl 1 dönüm arazi kiralayarak ekim yaptı. Tuna, bu süreçte yüzlerce kilogram sarımsak hasat etti ve ekimlerine devam ediyor.

Fil sarımsağının Çukurova bölgesine uyum sağladığını belirten Dr. Ali Tuna, bu su istemeyen sarımsak türünü Türk tarımına kazandırmayı hedefliyor. Tuna, "Küçüklüğümden bu yana tarıma ilgim var. 2018 yılında Tayland'dan gelen bir arkadaşımın hediye ettiği fil sarımsağını çoğalttım ve çok büyüdüğünü fark ettim. Bu sarımsağı Türk tarımına kazandırmak istedim. Şimdi elimdeki tohum miktarı rahatlıkla bir tarlayı ekebilecek hale geldi," dedi.

sarmısak

SANAYİDE KULLANILMAYA UYGUN

Dr. Ali Tuna, fil sarımsağının büyüklüğü nedeniyle sanayide kullanılmasının daha uygun olacağını belirtti. Ayrıca, bu sarımsağın kabuğunun kolay soyulduğunu, mantar hastalığına karşı dayanıklı olduğunu ve yetiştirirken tarım ilacı kullanılmadığını, dolayısıyla organik bir ürün olduğunu vurguladı. Adana toprağı ve iklimine uyum sağlayan bu sarımsağın, Adana'ya yakın illerde de başarılı bir şekilde yetiştirilebileceğini ifade etti.

Kastamonu'da yayla eğlencesi Kurban Bayramı'na damga vurdu Kastamonu'da yayla eğlencesi Kurban Bayramı'na damga vurdu

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI DAHA KESKİN

Kastamonu'nun ünlü Taşköprü sarımsağıyla kıyaslama yapan Tuna, yerli sarımsağın keskinliğinin daha iyi olduğunu söyledi.

Kaynak: İHA