Kastamonu'da Anadolu Madencilik Tarihinin derinlerine inilecek Kastamonu'da Anadolu Madencilik Tarihinin derinlerine inilecek

Başkan Arslan, "Biz aslında festivali düzenlemeyi planlıyorduk ve seçim sürecinde de bunu beyan etmiştik. Ancak Türkiye'nin ekonomik gerçekleriyle iç içe yaşıyoruz ve tasarruf genelgesi, belediyeleri diğer resmi kurumlar gibi bağlıyor. Örneğin, plaket dağıtmak bile genelgeye ters bir olay haline geliyor. Finansman boyutu çok önemli ve temsili ağırlamadan başlayarak plaket giderleri gibi tüm detaylar tasarruf genelgesine takılıyor. Tamamını sponsorlarla karşılayarak belediyeden hiçbir harcama yapmadan festival düzenlemek mümkün değil çünkü festivallerimiz ciddi bütçeler gerektiriyor" dedi.

Başkan Arslan, tarım fuarına katılan üreticilerle yaptıkları toplantılarda da bu konuyu görüştüklerini belirtti. "Traktör satışlarının yavaşlaması gibi ekonomik faktörler nedeniyle tarım fuarına katılan üreticiler ve sivil toplum örgütleriyle yapılan görüşmelerde de festivalin önümüzdeki yıl yapılması ve ertelenmesi fikri ortaya çıktı. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda Taşköprü'de bu yıl 35. kez düzenlenecek olan sarımsak festivalinin yapılmamasına karar verdik" dedi.

Editör: Serkan Kebecioğlu