Bakanlık yetkilileri, terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlarda elde edilen sonuçları ve sınırdaki güvenlik önlemlerini açıkladı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, gerçekleştirdiği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütlerine karşı kararlı mücadelesinin devam ettiğini vurguladı.

Aktürk, son bir hafta içinde yürütülen operasyonlarda 43 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtirken, 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar toplamda 845 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Ayrıca, sınır güvenliğine yönelik alınan tedbirlerin etkinliğine de değinen Aktürk, son bir haftada 50 bin 860 kişinin yasa dışı geçişinin önlendiğini ve 40 kilogramdan fazla uyuşturucu madde ele geçirildiğini aktardı.

Yeni nesil gazeteciliğin kalbi Batman'da attı Yeni nesil gazeteciliğin kalbi Batman'da attı

Operasyonların yanı sıra, Türkiye'nin bölgesel ve küresel barışa katkılarına da değinen Aktürk, Karadeniz'deki mayın tehlikesine karşı alınan önlemler ve Karabağ bölgesindeki ateşkesin kontrolü konularında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

MSB'nin eğitim ve tatbikat faaliyetlerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Aktürk, Türk Deniz Tarihi'nin tanıtılması amacıyla TCG Nusret Müze Gemisi'nin liman ziyaretlerine devam ettiğini ve Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin tesisinin ve deniz gücünün tanıtımının önemine vurgu yaptı.

Milli savunma sanayiindeki gelişmelere de değinen Aktürk, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin katkısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliğinin arttığını ve yeni silah sistemlerinin envantere girdiğini açıkladı.

Editör: Serkan Kebecioğlu