Bayatlayan ve susamsız simit, kemik suyu ile ıslatılır. Simitlerin üzerine kavrulmuş kıyma, sarımsaklı yoğurt ve son dokunuş olarak tereyağı dökülerek hazırlanır. Bu yemek Kastamonu yöresine aittir. Simit Tiridi, malzeme ve sosları ile mantıya benzer bir tada sahiptir.

Ürünün adına ait türkü de bulunan, meşhur Kastamonu türküsü olan “tiridine bandım” Kastamonu Tiridi / Kastamonu Simit Tiridi, Kastamonu’ya özgü susamsız sade simit olan 435 tescil numaralı coğrafi işaret Kastamonu Simidi ile yapılır. Bu simit, tazeyken kalın kabuk tabakalı ve gevrektir. Zaman geçip soğuyan ve bayatlayan simitler Kastamonu Tiridi / Kastamonu Simit Tiridi yapılarak değerlendirilmiş ve Kastamonu Tiridi / Kastamonu Simit Tiridi ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ürün hem taze hem de bayatlamış Kastamonu Simidi ile yapılabilir.

Ürünün hazırlanmasında geleneksel olarak, Kastamonu’da yetişen büyükbaş hayvanlarından elde edilen kıyma, yörede beslenen hayvanların sütünden elde edilen tereyağı tercih edilir ve 135 tescil numaralı coğrafi işaret Taşköprü Sarımsağı kullanılır.

Simit Tiridi nasıl yapılır?

Bayatlamış ve susamsız olan simitler önce enlemesine bıçak ile kesilir, daha sonra suyu güzel çekmesi için el yardımıyla simitler orta boyutlarda kesilir.

Ardından sıcak kemik suyu ile güzelce ıslatılır. Su arttığı takdirde, fazla su simitlerin yumuşaması için tekrardan eklenir. Bu işlem gerektiği takdirde 2-3 defa tekrarlanır.

Daha sonra sırası ile sarımsaklı yoğurdu, baharatlarla kavrulmuş kıymayı ve tereyağını döküp bekletmeden servis yapılır.

Simit Tiridi hangi yöreye aittir?

Simit Tiridi, Kastamonu’ya ait yöresel ve Kastamonu’nun en meşhur yemeklerindendir. Kastamonu il merkezi ve ilçeleri başta olmak üzere Kastamonu’da yetişen büyükbaş hayvanlardan elde edilen kıyma, yörede beslenen hayvanların sütünden elde edilen tereyağı ve 135 tescil numaralı coğrafi işaret Taşköprü Sarımsağı kullanılarak yapılan yöresel bir yemektir.

.