Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, sıcaklıkların iki veya üç gün daha mevsim normalleri civarında seyredeceğini belirtti. Ancak Perşembe gününden itibaren bu sistemin etkisini kaybetmesi bekleniyor. Çelik, yaptığı açıklamada, "Sıcaklıkların artmasıyla birlikte yağış da genellikle küçük bir alanda görülecek." dedi.

Çelik, çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı adına yaptığı açıklamada, soğuk ve yağışlı sistemin yurt genelinde halen etkili olduğunu belirtti. Önümüzdeki 2 gün boyunca kuzeybatı ve güney bölgelerinde yağışın devam edeceğini ifade eden Çelik, "Sıcaklıklar iki veya üç gün daha mevsim normallerine yakın olacak ancak Perşembe gününden itibaren sistem artık hemen hemen etkisini kaybedecek." şeklinde konuştu.

Çelik, sıcaklıkların artmasıyla birlikte yağışın da genellikle küçük bir alanda görüleceğini belirtirken, önümüzdeki günlerde yurt genelinde önemli bir yağış beklentisinin olmadığını vurguladı.

6 Günlük Hava Tahmini

Çelik, hava tahminiyle ilgili olarak Salı günü için Marmara Bölgesi, Orta Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağış beklediklerini ifade etti. Ancak diğer bölgelerde yağış beklentisinin olmadığını belirtti.

Yağışların genellikle Marmara'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini belirten Çelik, Salı günü öğleden sonra Marmara Bölgesi'nde yağışın yağmura dönüşmesini beklediklerini ifade etti. Çarşamba günü de yağmur şeklinde yağışın Marmara Bölgesi'nde etkili olacağını belirtti.

Çelik, Perşembe günü için yurt genelinde sadece Orta Karadeniz'de hafif bir yağış beklentisi olduğunu söylerken, Cuma günü için Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de yağış beklentisi olduğunu ifade etti. Diğer bölgelerde ise yağış beklentisinin olmadığını belirtti.

Deprem Bölgesi Salı ve Çarşamba Günü Yağışlı

Çelik, deprem bölgesinde Salı ve Çarşamba günü için yağış beklendiğini ifade etti. Yağışların Hatay ve Adana kıyılarında yağmur, diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağını belirtti.

Öğretmen adaylarını sevindirecek haber! Öğretmen adaylarını sevindirecek haber!

Deprem bölgesindeki yağışların Perşembe gününden itibaren 4-5 gün boyunca devam etmemesi beklenirken, sıcaklıkların hafta sonuna doğru yükselmesinin beklendiğini ifade etti.

Editör: Serkan Kebecioğlu