Meteorolojiden alınan bilgiye göre, kar kalınlığının bugün itibariyle 15 santimetre civarında olduğu kayak merkezinde son günlerde hava sıcaklığı 8 dereceleri gördü. Normal şartlarda  bu mevsimde beklenen kar kalınlığı 100 santimetre, en yüksek hava sıcaklığı ise 3 derece.

Yetersiz kardan dolayı bazı günler pistlerin kapatıldığı tesiste, şubat ayının sonuna kadar kar yağmazsa, sezonun bu yıl erken bitecek olmasından endişe duyuluyor.

Yıldıztepe Kayak Tesisleri İşletme Müdürü Rahim Yaylacı; "Şu anda hava sıcaklığı biraz arttı, ondan dolayı önümüzdeki günlerde kayak olur mu olmaz mı bilmiyoruz ama şubatın sonuna doğru kar bekliyoruz. Yılların tecrübesine göre şubatın sonlarına doğru çok güzel kar yağıyor." dedi.

 Yaylacı konuşmasının devamında, "O günden bugüne kadar yaklaşık 50 bin ziyaretçi ağırladık. Kar yağarsa sezonun Mart ayının 15'ine kadar devam edeceğini ümit ediyoruz. Tesisimiz Ankara, Kastamonu, Sinop, Karabük, Zonguldak ve civar illerimizden gelen misafirlerimizle doluyor. Ulaşım kolay olduğu için tercih edilen bir tesise sahibiz." ifadelerini kullandı.

Çankırı Kayak Antrenörleri ve Eğiticileri Derneği Başkanı Orhangazi Civil de havaların sıcak gitmesinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Bu ay kar yağışı beklediklerini belirten Civil, "Özellikle şubat ayının sonlarına doğru her zaman Yıldıztepe Kayak Merkezi'nde bir yağış olmuştur. Önümüzdeki günlerde yağışlarla beraber sezonumuza devam edeceğiz. Kayak merkezimizdeki pistler acemiler ve profesyoneller için uygundur." dedi.
 

Uzak Doğulu turistlerden Safranbolu'ya yoğun ilgi Uzak Doğulu turistlerden Safranbolu'ya yoğun ilgi

"Gördüğümüz manzara karşısında üzüldük"

Ankara'dan kayak yapmak için gelen Gökhan Kanıgür de yaklaşık 6 yıldır kayak yaptığını, ilk kez Yıldıztepe Kayak Merkezi'ne geldiğini belirtti.

Kayak merkezini ve pistleri çok beğendiğini dile getiren Kanıgür, "Küresel ısınmanın etkisi midir bilmiyorum ama sezon olarak biraz erken kapanacak gibi. Gördüğümüz manzara karşısında üzüldük. Sezonun bu şekilde kısa sürmesi endişe verici. Gelecek anlamında biraz endişe verici diyebilirim." dedi.

Kayaksever Sipsa Birant da Düzce'den geldiğini, tesisi çok beğendiğini ancak kar seviyesinin düşük olmasından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi.

Editör: Ercan Çatal