Sahte sigortalıların maaşları da iptal edilerek, ödenen tutarlar faiziyle geri alındı.

Denetimlerde Hız Kesilmiyor

SGK, kayıt dışı istihdamla mücadele çerçevesinde, sahte iş yerleri ve sigortalılara yönelik denetimlerini hızlandırdı. "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu" aracılığıyla bu alandaki çalışmalarına hız veren kurum, geçen yıl Türkiye genelinde 101 bin 794 denetim gerçekleştirdi.

Denetimler sonucunda, kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu iller başta olmak üzere Türkiye genelinde 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, çalışmadığı halde sigorta primi ödenen veya sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterilen 88 bin 455 kişi tespit edildi. SGK, sahte sigortalıların sigortalılığını iptal ederek, sahte olduğu tespit edilen hizmetleri sildi ve bağlanan maaşları iptal etti. Ayrıca, yapılan ödemeler de faiziyle geri alındı.

Sahteciliğin tespiti halinde iş yerlerine de yaptırımlar uygulayan SGK, sahte olduğu belirlenen iş yerlerinin tescil kayıtlarını, e-sigorta şifrelerini ve iş yeri sicil numaralarını iptal etti. Ayrıca, yersiz yararlanılan teşvik ve destekleri de gecikme cezası ve zammıyla tahsil etti.

Gram ve çeyrek altın kaç TL oldu? Altın fiyatları ne kadar? Gram ve çeyrek altın kaç TL oldu? Altın fiyatları ne kadar?

"Sahte Sigortalılık, Tanıdık İş Yerlerinde Yapılıyor"

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Şahin, sahte iş yeri ve sigortalılığın sosyal güvenlik sisteminin kronik sorunlarından biri olduğunu vurguladı. SGK'nin 2 bin 750 sosyal güvenlik denetmeniyle Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Şahin, sahte sigortalılığın özellikle kayıt dışının yüksek olduğu illerde, akraba veya tanıdıklara ait iş yerleri üzerinden yapıldığını söyledi.

Hamileler Arasında Sahte Sigortalılık Artıyor

Son dönemde özellikle hamilelerin sahte sigortalılığında artış olduğunu belirten Şahin, "Hamileler, SGK'den geçici iş göremezlik ödeneği alabilmek ve özel hastanedeki doğum masraflarının bir kısmını kuruma ödetmek için bu yola başvuruyorlar. Sosyal güvenlik denetmenleri olarak sosyal güvenlik alanında devleti zarara uğratan tüm yol ve yöntemlere karşı titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Şahin, sosyal güvenlik denetmenlerinin diğer kamu denetim elemanlarına göre daha düşük özlük haklarına sahip olduğunu ve bu haklarının merkezi denetim elemanlarıyla eşitlenmesini istediklerini belirtti. Ayrıca, sosyal güvenlik denetmenlerinin il müdürlüklerine bağlı olarak değil, SGK merkez teşkilatına bağlı olarak ve büyükşehirlerde grup başkanlıkları şeklinde örgütlenmesini talep ettiklerini söyledi. Bu taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve SGK Başkanlığına ilettiklerini belirtti.

Kaynak: AA