Seydiler sanayi sitesinin hemen yanı başında Seydiler İlçe Özel İdare’sine ait taş kırma ve asfalt üretim tesisi kuruldu.

Bozkurt'ta eski misafirhane butik otele dönüşüyor! Bozkurt'ta eski misafirhane butik otele dönüşüyor!

Seydiler sanayi esnafları, tesisten kaynaklı olarak toz aşınımı, toprak ve gürültüden dolayı çeşitli zorluklar yaşadıklarını, durumla ilgili olarak çeşitli kurum ve kuruluşlara şikayetlerini dile getirdiklerini ancak duruma müdahale edilmediğini ve bu durumun bir haftaya yakındır hayatlarını olumsuz etkilediğini söylediler.

Seydiler Esnafı Çözüm Arıyor (1)

“TESİSİN BACA FİLTRESİ YOK VE KOKUYU OLDUĞU GİBİ DIŞARI SALIYOR”

Seydiler sanayi esnaflarından Cihat Subaşı konuyla ilgili diğer şikayetlerini de dile getirdi.

Subaşı şunları söyledi;

“Bu durumların yanında asfalt üretirken dışarı salınan petrokimya kokusu sanayi çevresini yaşanmaz hale getirdi. Tesisin baca filtresi yok ve kokuyu olduğu gibi dışarı salıyor. Bu durumda insanların yaşam kalitesini düşürüyor. Taş kırma makinesinden çıkan tozun da mahvetmediği bir karış yer kalmadı.

Yine tehlike arz eden diğer konu ise, tesisin istinat duvarı aşırı baskıdan dolayı yıkıldı yıkılacak. Bunu önlemek içinde sanayi içinden istinat duvarının dibine toprak doldurularak başka bir işkence yapılmış esnafa. Sanayinin içinde bulunan bir bölüm yol da bu absürt durumdan dolayı kapalı.

Memleketimizde yer yokmuş gibi sanayinin dibine bu tesisi inşa etmek hangi işgüzarın aklına geldi acaba. Buradan düzenli hava ölçüm ve gürültü ölçüm raporu alınarak insanların yaşam kalitesini düşüren bu tesise gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Bu sıkıntıların derhal giderilmesi, can ve mal güvenliği açısından gerekli önlemlerin alınması kamu düzeni açısından önemli olup gereğinin yapılması talep edilmektedir.”

Seydiler Esnafı Çözüm Arıyor (2)

Gazetemizin konu hakkında yapılan araştırmalarda ise, tesisin doğalgazla çalıştığını, çevre ve halk sağlığı için gerekli tüm belgelerin bulunduğu öğrenildi.

Seydiler ilçesinde bahse konu alanda hali hazırda, Asfalt Plenti bulunduğu, tesis içerisinde kırma eleme tesisi bulunmadığı alınan bilgiler arasında yer aldı. Asfalt yapımında kullanılan agreganın dizaynlarına göre stoklandığı alan muhtemelen kırma eleme tesisi zannedildiği öğrenildi. Ayrıca tesis içerisinde iddia edildiği gibi bir herhangi bir taş kırma makinesi/tesisi bulunmadığı bilgisine ulaşıldı.

Seydiler Esnafı Çözüm Arıyor (3)

Asfalt Plent tesisin doğalgazla çalışmakta olduğu, Hava Emisyon konulu Çevre İzin Belgesi, Sıfır Atık Belgesi, ÇED Gerekli Değildir Kararı bulunduğu, Asfalt Plent Tesisi ile ilgili mevzuatlar kapsamında ihtiyaç duyulan ölçümlerin yaptırıldığı öğrenildi. (Ercan ÇATAL)

Editör: Ercan Çatal