ŞEHİT PİLOT UĞUR YILDIZ KASTAMONULU

Şehit olan askerlerin kimlikleri belli oldu. Kayseri'de eğitim uçağının kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Pilot Albay Gökhan Özen'in Eskişehirli, Havacı Pilot Albay Uğur Yıldız’ın ise aslen Kastamonu'nun Daday ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Şehit Yıldız’ın cenazesin İzmir Kadifekale’den kalkacağı da gelen bilgiler arasında.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 13.40.04

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı uçak kazasına ilişkin soruşturma başlattı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, iki pilotun şehit olduğu kazaya ilişkin soruşturma başlattı. Kocasinan ilçesi Hasanarpa Mahallesi'nde Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait SF-260D tipi eğitim uçağın düşmesine ilişkin adli tıp uzmanlarının olay yerinde incelemeleri sürüyor. Kazı kırım ekibinin de olay yerinde teknik çalışması devam ediyor. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı da kazaya ilişkin soruşturma başlattı.

Kastamonu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde karne heyecanı! Kastamonu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde karne heyecanı!

KAZANIN GÖRGÜ TANIKLARI KONUŞTU

Kayseri'de iki pilotun şehit olduğu uçak kazasının görgü tanıkları olayı anlattı. Görgü tanıklarından; Ali Kabak, evinde otururken büyük bir gürültü duyduklarını ve duman gördüklerini söyledi. Yusuf Yavrum ise eğitim uçağının iki gündür çevrede uçtuğunu duyduğunu belirtti. Bugün de uçuş esnasında bir ses duyduğunu ve uçağın evinin üzerinden geçtiğini dile getiren Yavrum, "O esnada dışarıya çıktığmızda tarlaya düştüğünü gördük. Ses şiddetliydi. Gidip baktım, müdahaleye etmeye çalıştık." dedi.

EĞİTİM UÇAĞININ İŞÇİLERİN ÜZERİNE DÜŞMEMESİ İÇİN YÖN DEĞİŞTİRDİĞİ İDDİASI

Kayseri'de kaza kırıma uğrayan eğitim uçağında şehit olan 2 pilotun, tarlada çalışan mevsimlik işçilerin üzerine düşmemesi için uçağın yönünü değiştirdiği iddia edildi. SF-260D tipi eğitim uçağının düştüğü tarlada çalışan Salih İçer, uçağın düşmeden önce üstlerinden geçip Kayseri merkez yönüne seyrettiğini söyledi. İçer, şu ifadeleri kullandı:

"Geri geldikten sonra uçak dengesini kaybetti, sesi gitti. Sesi gittikten sonra direkt bize doğru geldi. Herhalde bizi gördü, arkadaşları da fark etti. Düşüşünü gördük. Bizi fark ettiği için yüzüstü aşağı indi. İner inmez zaten patladı. Müdahale edelim dedik, ateş olduğundan müdahale edemedik. Benim düşüncem, bize doğru gelirken bizi fark etti, tarlanın hemen başındaki arabada 5 çocuk vardı, tarlada da 15 eleman vardı. Bize doğru geliyordu, üzerimize gelmesin diye yüzüstü aşağı indi.
 

Şehit Pilot Uğur Yıldız kimdir?
Uğur Yıldız, Hava Kuvvetleri'nde uzun yıllar boyunca değerli görevler üstlenmiş bir Hava Piyade Albayı'dır. Kariyerine Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'ndan Jet Motor Bakım bölümünü bitirerek başlamıştır. 2006 yılında mezun olduktan sonra, önce 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 7 yıl, ardından 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı'nda 9 yıl F-16 Jet Motor Teknisyeni olarak görev almıştır.

Temmuz 2022'den itibaren ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde İtki Sistem Astsubayı olarak çalışmaya başlamıştır. Uzun yıllar boyunca edindiği tecrübe ve uzmanlığı sayesinde, Hava Kuvvetleri'nin jet motorları ve itki sistemleri konusunda kilit bir isim haline gelmiştir. Teknik bilgisi ve liderlik yeteneğiyle, Türk Hava Kuvvetleri'nin modernizasyon çalışmalarına katkıda bulunmaktadır.

Hava Piyade Albay Uğur Yıldız, meslek hayatı boyunca gösterdiği üstün gayret ve fedakarlıkla örnek bir subay profili çizmiştir. Hava Kuvvetleri'nin en kritik alanlarından biri olan jet motor sistemlerindeki uzmanlığı, onu Türk askeri havacılığı için değerli bir isim haline getirmiştir.

Kaynak: Haber: Kastamonu İstiklal Gazetesi Video:AA