Özellikle seçmen kağıdı ve kimlik olmadan oy kullanmanın mümkün olup olmadığı konusu, gündemdeki en önemli meselelerden biri haline geldi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan açıklamalar neticesinde, oy kullanmak için belirli belgelerin gerekliliği vurgulanıyor.

SGK, maaş için boşanan ve kaçak çalışanları radarına aldı! SGK, maaş için boşanan ve kaçak çalışanları radarına aldı!

Bugün itibarıyla, YSK'nin seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımına başladığı biliniyor. Seçmenler, oy kullanacakları yer bilgisini YSK'nin resmi internet sitesinden,

e-Devlet kapısından, mobil uygulamasından veya YSK Çağrı Merkezi'nden kontrol edebilirler.

SEÇMEN KAĞIDI ZORUNLU MU?

Seçmen bilgi kâğıdının oy kullanılırken getirilmesi zorunlu değildir.

"SEÇMEN KAĞIDIM YOK, OY KULLANABİLİR MİYİM?"

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren seçmen bilgi kağıdının, oy kullanırken getirilmesi zorunlu değildir. Ancak, oy kullanmak için belirli belgelerin yanınızda bulundurulması gereklidir. Seçmenin üzerinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan bir kimlik belgesi bulundurması zorunludur. Bu belgeler arasında, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli ve resmi nitelikteki belgeler bulunmaktadır.

Belgelerden birini ibraz etmeyen seçmenler, oy kullanamayacaklardır.

Editör: Serkan Kebecioğlu