AA muhabirlerinin derlediği bilgilere göre, Kiraz, hukuk eğitimini tamamlayıp meslek hayatına atıldığı 1994 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulundu. Ancak 31 Mart 2015'te, Gezi Parkı olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturmayla tanınan Kiraz, makam odasında DHKP-C'li teröristlerin saldırısına maruz kaldı.

Kastamonu'da 23 Nisan, 12 yılın ardından Gazi Stadı’nda! Kastamonu'da 23 Nisan, 12 yılın ardından Gazi Stadı’nda!

Saldırının ardından başlayan soruşturma, teröristlerin kimlikleri ve saldırı hazırlıklarıyla ilgili detayları ortaya çıkardı. Kiraz'ın öldürülmesi talimatının, örgütün merkezinden geldiği ve saldırının önceden planlanmış olduğu belirlendi.

Mahkeme sürecinde, tutuklu ve firari sanıkların yargılanmasıyla adalet arayışı sürdü. Ancak birçok sanık hala firari durumda, adaletin sağlanması için çaba harcanıyor.

Kiraz'ın odası, saldırının yaşandığı 31 Mart tarihinde yılda bir kez ziyarete açılıyor. Bu günde, Kur'an-ı Kerim okunuyor ve Kiraz'ın anısına çelenk bırakılıyor.

Saldırının ardından adliyede alınan güvenlik önlemleri artırıldı ve avukatların adliyeye girişinde yeni düzenlemeler yapıldı. Ancak terör tehdidi halen devam ediyor, 31 Mart 2015'teki saldırının ardından geçen dokuz yılda adliyeye yönelik ikinci bir saldırı girişimi yaşandı. Bu olayda da teröristler etkisiz hale getirilirken, bir sivil vatandaş hayatını kaybetti ve birçok kişi yaralandı.

Kiraz'ın anısı, yaşatılmaya devam ederken, adaletin sağlanması için mücadele devam ediyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu