Amasya’nın Merzifon ilçesinde terzilik yapan 77 yaşındaki Burhan Sarıipek, terzilikten elde ettiği gelirle üç çocuğunu büyüttüğünü ve mesleğini daima severek icra ettiğini paylaştı.

70yıllıkterzi1

Sarıipek, geçmişte terziliğin oldukça popüler olduğunu ve diğer mesleklerden daha fazla ilgi gördüğünü belirterek, "Benim yaptığım işi herkes yapamıyor. Biz dört dörtlük terziyiz. Resmi elbise, polis ve asker elbisesi, askeri elbise, palto, pardösü, hepsini diktik. Şimdi bunları yapan da bu sanata talip olan, sanatkarın yanında çalışan kimse de yok. Biz sabah akşam, bayramlarda zevkle çalıştık. Dışarıda gezmedik, boş zamanlarımızı değerlendirdik." ifadelerini kullandı.

Titizlik ve dikkat gerektiren bir meslek olan terziliğe vurgu yapan Sarıipek, "Terzilik zor meslek. Herkesin yapabileceği bir iş değil. Sabredemeyen terziliği yapamaz. Eskiden herkes terzi ve berbere çıraklık için giderdi. Ben sebatlı olmasam terziliği öğrenemezdim. Sanata hevesi olacak, içinden gelecek, öğrenmeye kabiliyeti olacak. Herkes okuryazarlığı öğrenebilir ama terziliği öğrenemez. Şimdi ise konfeksiyon çıktı, terzilik bitti." şeklinde konuştu.

"Gözümüz gördüğü, elimiz tuttuğu sürece işimizi yapacağız"

Şiir yazma yarışmasında ödüller sahibini buluyor Şiir yazma yarışmasında ödüller sahibini buluyor

Eskiden tüm sanatkarların dükkanlarında en az 4-5 kişinin çalıştığının altını çizen Sarıipek, "Benim bu yaşımda yapmadığım iş yok ama kendime göre bazı noksanlarım da vardır. Ben pazar günleri dahi dükkanımı açıyorum, boş durmuyorum. Allah sağlık verdiği müddetçe, gözümüz gördüğü, elimiz tuttuğu sürece işimizi yapacağız." ifadesini kullandı.

Sarıipek, mesleğin son temsilcilerinden olduklarını dile getirerek, sağlığı el verdiği sürece müşterilerinin taleplerini karşılamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA