Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgını sürecinde alınan tedbirler doğrultusunda, sağlık raporlarının geçerlilik sürelerinin daha önce 30 Haziran 2024 tarihine kadar uzatıldığı hatırlatıldı. Ancak, yenilenmesi gereken rapor sayısının hala yüksek olduğu ve sağlık hizmeti talebinin yoğunluğunun devam ettiği vurgulandı. Bu sebeple, sağlık hizmeti talebinin karşılanmasını sağlamak amacıyla rapor geçerlilik sürelerinin bir yıl daha uzatılmasına karar verildi.

Kastamonu'da 14 Haziran 2024 bugün nöbetçi eczane hangileri? Kastamonu'da 14 Haziran 2024 bugün nöbetçi eczane hangileri?

Açıklamaya göre, alınan yeni tedbirler şu şekilde uygulanacak:

  1. Geçerlilik Süresi Uzatımı: 1 Ocak 2020 tarihinden sonra sona ermiş/erecek süreli sağlık raporları (engelli raporları dahil) 30 Haziran 2025 tarihine kadar geçerli kabul edilecek.
  2. Vergi İndirim ve İstisnası: Vergi indirim ve istisnası amacıyla kullanılan engelli raporlarının geçerlilik süresinin 30 Haziran 2024 tarihinde sona erdirilmesi.
  3. Rapor Başvuruları: İlk rapor, rapor yenileme, yasal süresi içinde yapılan rapor itiraz başvuruları ve kontrol muayenesi başvuruları olağan şekilde karşılanmaya devam edecek.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, 30 Haziran 2025 tarihinden sonra herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve sağlık hizmet sunucularında yoğunluk oluşmaması için raporlarını yeniletmeleri gerektiğini vatandaşlara hatırlattı. Bu süreçte, hak ve hizmet sağlayıcı kurumlarla işbirliği yapılmasının önemi vurgulanmıştır.

Editör: Serkan Kebecioğlu