Bankanın yayımladığı raporda, ülke ekonomisinin mevcut durumu değerlendirildi. Raporda, Rus ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 5,4 oranında büyüyerek beklentilerin üzerinde bir performans sergilediği belirtildi. Ayrıca, hanehalkı tüketiminin banka tahminlerinden daha fazla artış gösterdiği ifade edildi.

Enflasyon beklentilerinin yüksek kalmasının kalıcı enflasyonu artırdığına dikkat çekilen raporda, tüketici talebindeki artışın arz kapasitesini aştığı ve bu durumun ülkedeki fiyat artışlarını tetikleyen ana etken olduğu vurgulandı.

Samsung'un multi split klimaları her oda için ayrı dış ünite gerektirmiyor Samsung'un multi split klimaları her oda için ayrı dış ünite gerektirmiyor

Rapor, enflasyon hedeflerine ulaşmak için daha sıkı bir mali politika uygulanmasının gerekebileceğine işaret ediyor. "Ekonomide alternatif bir senaryonun yaşandığına dair ikna edici veriler elde edersek, Temmuz ayındaki toplantıda politika faiz oranında kayda değer bir artış kararı alınabilir." denildi.

Rusya Merkez Bankası Mali Politika Bölümü Direktörü Kiril Tremasov, 13 Haziran'da yaptığı açıklamada, bankanın 27 Temmuz'daki toplantısında politika faiz oranını 100 ila 200 baz puan artırabileceğini söylemişti.

Banka, 7 Haziran'daki son toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 16 seviyesinde bırakmıştı.

Kaynak: AA