Tiftik ailesinin acı günü Tiftik ailesinin acı günü

Ev sahibi-kiracı arasındaki davalar her geçen gün artarken, İzmir 4'üncü İcra Hukuk Mahkemesi emsal bir karar verdi. Kiracısına yasal sınırın üzerinde yüzde 55 zam yapan ve zammı kabul etmeyen kiracıya tahliye davası açan ev sahibinin ‘kötü niyet’ tazminatı ödemesine hükmetti.

İki yıl önce İzmir’de yaşanan olayda, inşaat işçisi olarak çalışan kiracıya ev sahibi yüzde 55 oranında zam yaptı. Birkaç ay kirasını bu zam oranından ödeyen kiracı, daha sonra yasal sınır olan yüzde 25 zamla kirasını ödemeye devam etti. Bunun üzerine ev sahibi mahkemeye giderek aradaki farkın ödenmesini ve kiracısının tahliye edilmesini istedi. Açılan davaya mahkeme tarafından atanan bilirkişi, kiracının borcu olmadığını ve tahliye talebinin reddedilmesini istedi. Ayrıca bilirkişi, fazla ödenen aradaki farkın ‘kötü niyet’ tazminatı olarak ev sahibinden alınarak kiracıya verilmesini talep etti.

Mahkeme kiracıyı haklı buldu

Bilirkişi raporunun üzerine kiracıyı haklı bulan mahkeme tahliye talebinin reddine karar verilmesine, gerekli şartlar oluştuğundan takibe konu asıl alacağın yüzde 20'si oranındaki ‘kötü niyet’ tazminatının ev sahibinden alınıp, kiracıya verilmesine karar verdi. Bu durumda mahkemeye başvuran ev sahibi pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.