Kastamonu Pınarbaşı ilçesinde UMKE Eğitim ve Tatbikat Kampı yapıldı. Horma Kanyonu bölgesinde düzenlenen tatbikatta 58 UMKE Personeli, 10 AFAD Personeli, 7 JAK, 1 Köpekli Arama Kurtarma Personeli, 7 İHH Arama kurtarma Personeli, 7 KADASK personellerin katılımı ile toplam da 90 personelinin katılım sağladı.

İnebolu'da yakalanan dev levrek bakın ne kadara satıldı! İnebolu'da yakalanan dev levrek bakın ne kadara satıldı!

Tatbikatta senaryo gereği; 112 Acil Çağrı Merkezi'ne kimyasal madde taşıyan kamyonet sürücü kaza yaptığını ve kimyasal maddenin kanyon içerisine akan dereye karıştığını söyledi. Bölgeye AFAD, UMKE, JAK ekipleri yönderildi. AFAD ekipleri dere içerisinde ölçüm yaptığı esnada kanyon içerisindeki ziyaretçiler köprü üzerinden izlerken köprünün halatlarının kopması sonucu köprü üzerindeki vatandaşlar kanyon içerisine düşerek yaralanıp, kimyasal maddeye maruz kalıyorlar.

Tatbikatta, AFAD ekipleri tarafından sıcak – Ilık – soğuk alanlar belirlenerek, kimyasal maddeye maruz kalan 4 yaralı arındırma işlemi yapıldı. Arındırılan hastalar özel kıyafetli UMKE ekipleri tarafından Tıbbi Uç Noktaya alınarak, 112 ambulanslarıyla sevki sağlandı.

JAK Ekipleri tarafından bir yaralı kurulan havai hatlarla kanyon içerisinden çıkartılıp UMKE ekiplerine teslim edildi. Ekipler yaralıları ilk müdahalesini gerçekleştirip Tıbbi Uç Noktaya naklini sağladı.

Jandarma İz Takip Unsurları; köprü düşmesi esnasında korkup ormanlık alana kaçan bir vatandaşımızın arama faaliyetine başlayıp, Garip isimli arama kurtarma köpeğinin başarılı aramasından sonra bulunup UMKE ekiplerine teslim edildi. Yaralılar alandan başarıl bir şekilde tahliye edildikten sonra tatbikat başarıyla tamamlandı.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Çağdaş Derdiyok tatbikatın sonunda yaptığı açıklamada, “Eğitim ve tatbikat kampında 2 gün boyunca UMKE, AFAD, JAK, Jandarma İz Takip Unsurları, KADASK, İHH Arama Kurtarma ekipleri eğitimler düzenleyerek tatbikata hazırlandı. Tatbikatların önemi gerçek bir olaya ekiplerin uyumunu ve kapasitelerinin farkındalığı artırmaktadır. Afetlere ve olağan dışı durumlara hazırlık sürecinde ekiplerimizin dinç ve zinde kalması için eğitim ve tatbikatlar önemlidir. Yaptığımız eğitimde UMKE ailemize yeni katılan personelimizle afetlere müdahale gücümüz artmıştır. Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü olarak afetlere her an hazır olmak adına eğitimlerimiz ve tatbikatlarımız devam edecektir. Tatbikata katılan kurtarma personeline, ilimizde UMKE ve UMKE ATAK kurulmasında izin veren Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz Doç. Dr. Eray Çınar ve Kastamonu Valisi sayın Meftun Dallı’ya teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Editör: Mehmet Salman