Küre Dağları'ndan görsel şölen Küre Dağları'ndan görsel şölen

Pastırmalı Ekmek nedir?

Kastamonu'nun mutfak kültüründe özel bir yeri olan pastırmalı ekmek, aroması ve lezzetiyle damaklarda unutulmaz bir tat bırakır.  Bu yemek, doğal yöntemlerle kurutularak elde edilen Kastamonu pastırmasının yaygın üretim şekillerinden biri çimensiz pastırmadan yapılan pastırmalı ekmektir. Pastırmalı ekmek firınlarda yapılır. Ekmeğin içine konacak malzeme ise pastırmacılarda satılır. 200- 250 gramlık simitlik hamur pözülerinden birini tezgahın üzerine açılır. Açılan hamurun içine 300 gram pastırmalı ekmek içi dökülüp yayılır. Bu ekmek fırında pişirilir, ve fazla bekletilmeden piştikten sonra fırından alınır.

Pastırmalı Ekmek nedir?

Pastırmacılar çimensiz pastırmayı, bıçakla ince ince doğrarlar. Beyaz soğanları da soyup aynı şekilde doğrayıp Cumartesi, Pazar günleri hazır beklerler. Müşteri geldiği zaman istediği miktara göre çimensiz pastırma, doğranmış soğan, kırmızıbiber, karabiber ve kimyonu iyice karıştırıp satarlar.

Bibersiz isteyene bibersiz satılır. Pastırma kadar soğan da bulunur bu karışımın içinde. Isteyenler bir parça da sucuk doğratabilir bu karışımın içine. Bir ekmek için bu karışımdan 300 gr. almak gerekir. Satına alınan pastırmalı ekmek içi firına getirilir. Bu iç evlerde de hazırlanabilir. Fırıncı 200- 250 gramlik simitlik hamur pözülerinden birini tezgahın üzerine alır. Una bulayarak merdane ile yufka kadar inceltmemek üzere açar. Pastırmalı ekmeğin pözüsü, etli ekmeğin pözüsünden daha büyüktür. Fırıncı, açılan büyük yufkanın yarısına 300 gram pastırmalı ekmek içi dökülüp yayar. Diğer yarısını üzerine kapatır, kenarlarını parmaklarıyla bastırarak kapatır. Kürekle orta kızgınlıktaki fırına sürer. Biraz bekletip, kürekle ateşe gelen tarafinı değiştirir. Ekmeği yakmadan pişirir. Pişen ekmeği kürekle çekip tepsiye koyar. Ekmeği pişiren ustanın yanında tereyağ veya kahvaltılık margarin bulunur.  

Fırıncı, Ekmeğin altıyla üzerini bu yağlardan biriyle yağlar. Ekmek fırında yenecekse bu yağlama işini firıncı yapar. Yağlanan ekmek yumuşar ve genellikle evlere götürülüp çayla, ayran veya yoğurtla yenir. Bir ekmek, bir kişiyi rahatlıkla doyurur. Pastırmalı Ekmeğin yanında yayık ayranı, eğşi, üryani hoşafı ve komposto içecekleri tercih edilir. Pastırmalı Ekmekten sonra tahin helvası veya çekme helva yenir. 

Pastırmalı Ekmek hangi yöreye aittir?

Kastamonu Pastırmalı Ekmeği Kastamonu yöresine ait bir yemek türüdür. Kastamonu başta olmak üzere ilçelerinde de yapılan bu yemek, Kastamonu bölgesinde kurutularak elde edilen Kastamonu pastırmasla yapılır.