Kredi kartlarıyla otomatik fatura talimatı verenler Şubat ayı ile birlikte ödedikleri faizlere şaşırdı. Bankaların önceden belirlenen limitlerdeki faturalar için aldığı otomatik ödeme talimatı faizleri artık eskiye göre çok daha yüksek.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Son durum... Merkez Bankası faiz kararını açıkladı: Son durum...

Faiz oranları bankadan bankaya değişmekle birlikte, genel olarak yüzde 2,49'dan başlayıp yüzde 4,42'ye kadar yükseldi. Bankaların daha önce belirli bir limitin üzerinde uyguladığı 2 TL civarındaki otomatik ödeme talimatı faizi şimdi artmış durumda. 

Yapılan hesaplamalara göre, ailenin tüm faturalarını otomatik ödeme talimatına vermesi durumunda aylık 400 ila 500 lira arasında faiz ödemesiyle karşı karşıya kalabilecekleri ifade ediliyor.

Ekonomi Gazetesi'nden Şebnem Turhan'ın haberine göre, bu durum özellikle kış aylarında yüksek gelen faturalarda otomatik ödeme talimatıyla yapılan ödemeleri etkiliyor ve vatandaşların ödediği tutarı artırıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre, bankaların komisyon gelirleri yılın ilk ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 158 oranında artış gösterdi.

Foto: TRT

Kaynak: ekonomim