Bahreyn, Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye gelen 9 kişilik ekip, İhsangazi ilçesinde siyezle ilgili incelemelerde bulundu.

Hasan Baltacı: “Kastamonu’yu tribünlere sahip çıkmaya çağırıyorum” Hasan Baltacı: “Kastamonu’yu tribünlere sahip çıkmaya çağırıyorum”

Tarım ve Orman Bakanlığınca "Mergüze" ve "Ata" isimleriyle tescillenen siyez buğdayının tohumunu ve taş değirmende öğütülen siyezi inceleyen ekip, siyez tarlasını da gezdi.

Siyezden üretilen ürünleri de tadan ekip, daha önce Avrupa ülkelerinden temin ettikleri siyezi Türkiye'den almak için çalışma başlatacak.

71Ac1E1A 2F0C 47C7 8472 2E5Bc8616F76

Kuveyt'ten gelen Meena Kadhimi, gazetecilere yaptığı açıklamada, siyezle ilgili ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

İhsangazi ilçesine geldikleri için mutlu olduklarını anlatan Kadhimi, "Siyez ve diğer tohumlarla ilgili çalışmalarımız var. Burayı keşfettiğimiz için çok mutluyuz." dedi.

Yaptıkları çalışma sonucunda orijinal siyezin Türkiye'de olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Kadhimi, "Siyezi daha önce Avrupa ülkelerinden temin ediyorduk. Burayı keşfettikten sonra fikir değiştirdik. Bundan sonraki süreçte Kastamonu İhsangazi ilçesinden temin etmeye karar verdik." diye konuştu.

Siyez üreticisi Yasin Ciğerci ise siyez buğdayını Türkiye'nin her yerinde tanıttıklarını söyledi. Siyezi ekerken ilaç ve gübre kullanmadıklarını vurgulayan Ciğerci, "Siyezin ana vatanı İhsangazi. İhsangazi için de bizim için de çok önemli bir gün. Ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacak bir ürün olacak." diye konuştu.

3A3A629B D51D 4Adc Bb73 0F04B96Ec7E8

Orta Doğu'ya yönelik bir turizm şirketinin yöneticisi Mehmet Bayrak ise Meena Kadhimi'nin kendilerine ulaşarak siyezle ilgili çalışma yürüttüğünü söylediğini anlattı.

Daha sonra siyez üreticisi Yasin Ciğerci ile irtibat kurduklarını anlatan Bayrak, "İnşallah bundan sonra da Orta Doğu'dan gelen misafirlerimizi buraya getireceğiz. Siyezi burada tanıtmaya devam edeceğiz. Amacımız ülkemizin her köşesini tanıtmak. Araştırmalarımızı yaparken siyez konusunda ciddi etkinlikler yapmaya karar verdik." ifadelerini kullandı.

Editör: Banu Türkmenoğlu