Değer Ve Birikim Sahibi Sanatkar Akademisyen Araştırmacı Ve Edebiyatçılar Derneği (SADED BİRİKİM) adına açıklama yapan Orhan Salcı, Gazze’nin bu günün Çanakkale’si olduğunu söyledi.

Salcı, açıklamasında şu cümleleri kullandı: “Asırlar, nesiller değişse de bazı şeyler değişmiyor. Yüz yıl önce Çanakkale'ye ölüm, zulüm, kan, nefret kusanlar bugün aynı pisliklerini Gazze'ye kusuyorlar. Merhum Akif'in Çanakkale Şehitlerine ithaf ettiği şiiri bu gün Gazze'de yaşananlarla birebir örtüşüyor. Ufacık bir kara parçası olan Gazze'yi ve orada yaşayan iki buçuk milyon müslümanı boğmak için kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela tarifine birebir uyan dünyanın süper güçlerini, süper ordularla, süper silahlarla, olağanüstü tedbirlerle, insanlık dışı uygulamalarla saldırılar başlattıklarını görüyoruz. SADED Birikim Derneği olarak insanlık adına utanç duyulacak bu saldırılara merhum Akif'in şiirini Gazze'ye ithaf ederek karşılık veriyoruz.

Çanakkale'de yaşanan mezalim ve vahşeti tüm ruhuyla hisseden ve en güzel şekilde anlatan Akif, bu milletin İstiklal Harbi'ni gördüğü bu aziz milletin İstiklal Marşı'nı yazma şerefine de nail oldu. Biz hiç bir zulmün ebediyyen sürmeyeceğini, zalimler de izzetli, mutlu günlerinin devam etmeyeceğini biliyorlar. Filistin'in, Gazze'nin, Kudüs'ün istiklâlini görmek de yakındır inşaallah. Medeni olmakla övünen insanların, devletlerin Gazze'de yaşanan zulme sessiz kalmak bir yana tepki veren, eleştiren herkesi, her kurumu, her devleti susturmaya çalıştıklarını, susmaya zorladıklarını da görüyoruz. Zalim ve zulüm susmadıkça mazlum da susmaz, adalet de susmaz, vicdan da susmaz, hakikatte susmaz, biz de susmayacağız.”

İGM, ‘Ayı’lar için neler yapılabilir sorusunun cevabını arayacak İGM, ‘Ayı’lar için neler yapılabilir sorusunun cevabını arayacak