Göktaş, bu yardımın 2006 yılında başlatıldığını ve engelli bireylerin aile yanında desteklenmesini amaçlayan bir uygulama olduğunu vurgulayarak, "Evde Bakım Yardımı ile engelli vatandaşlarımızın aileleriyle birlikte yaşayarak aile birliğinin güçlenmesine destek oluyoruz" dedi.

Bakan Göktaş, Evde Bakım Yardımı'nın aylık ortalama 560 bin vatandaşa hizmet sağladığını ve her hak sahibine aylık 5 bin 97 TL ödeme yapıldığını belirtti. Ayrıca, ocak ayında yapılan memur maaş katsayısı düzenlemesi ile birlikte, Evde Bakım Yardımı ödemelerinin şubat ayında artarak, hak sahiplerinin hesaplarına 7 bin 608 TL olarak yatırılacağı müjdesini verdi.

Dolar ve avro da tarihi seviyeler sürüyor Dolar ve avro da tarihi seviyeler sürüyor

Bakan Göktaş, "Bu ay itibariyle evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için toplam 2,8 milyar TL'lik Evde Bakım Yardımı'nı hesaplara yatırmaya başladık. 2023 yılında toplamda 116,2 milyar TL'lik Evde Bakım Yardımı ödemesi gerçekleştirdik. Ödemelerin, tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda, bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımları şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Editör: Serkan Kebecioğlu