Almanya'da devlet, koronavirüs aşısının sebep olduğu zarar gerekçesiyle 467 kişiye tazminat ödedi.

Ülkede 27 Ocak 2020 tarihinden bu yana toplam 11 bin 827 kişi, aşının bünyesinde neden olduğu zararlar sebebiyle tazminat başvurusunda bulundu.

Alman devlet makamları, 467 başvuruda kişinin korona aşısı nedeniyle zarara uğradığını kabul etti. Bu sayı, Almanya'da en az bir doz aşılanan 65 milyon kişiye oranla yüzde 0,00072 olarak gerçekleşti. 138 bin 888 aşılamada bir kişinin aşıdan zarar gördüğü tespit edildi.

Kastamonu'da 5 Mart 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi? Kastamonu'da 5 Mart 2024 bugün Nöbetçi Eczane hangisi?

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Tazminat başvurularının incelendiği bildirildi, ve Kuzey Ren-Vestfalya Sağlık Bakanlığı'na göre bilirkişi eksikliği bu sürecin yavaş ilerlemesinde etkili oldu. Covid-19 aşılarıyla hastalık seyirleri arasındaki ilişki konusunda eksik tıbbi bilgilerin de bir sorun teşkil ettiği belirtildi.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Almanya'da tazminat başvuruları, sosyal güvenlik, bireysel tazminat ve ağır engellilerle ilgili konulardan sorumlu bakım idarelerine yönlendiriliyor.

Başvuru sürecinde, bireylerin ilk olarak aile hekimlerine başvurmaları gerekiyor. Hekimler, aşıların potansiyel zararlı etkilerine dair şüpheleri olan vakaları Federal Aşılar ve Biotıbbi İlaçlar Enstitüsü'ne bildiriyorlar.

Tazminat başvurusu yapıldıktan sonra, vaka bir bilirkişi tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve nihai karar, başvuruyu alan bakım idaresi tarafından verilir.

Almanya genelinde tazminat başvuruları, eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Saksonya-Anhalt, Thüringen, Brandenburg ve Mecklenburg-Vorpommern'de birkaç yüz başvuru yapılırken, Hessen ve Berlin'de bu sayı 900 civarında seyretmektedir.

Bavyera ise, 2 bin 500'den fazla başvuru aldığı belirlenen eyaletlerden biridir. Bu durum, tazminat süreçlerinin bölgesel olarak farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Editör: Mehmet Salman