Muhammed İhsan Oğuz Vakfı ve Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma programı İlahiyat Fakültesi Av. Abdulhalik Muhammed Oğuz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Program Ali Yaykan’ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlarken, açılış konuşmasını ise İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Metin Yurdagür gerçekleştirdi.

Anma programında TOBB ETÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof.Dr. Hilmi Demir, “Selefilik nedir? Muhammed İhsan Oğuz’un Mezheb-i Selef Kitabı ve Selef Anlayışı. Türk İslam Kültürü’nde Hanefilik Mâtürîdîlik” hakkında konuştu.

KÜ, Rektör Güllüoğlu’nu konuk etti KÜ, Rektör Güllüoğlu’nu konuk etti

Kastamonu Üniversitesi Muhammed İhsan Oğuz Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç.Dr. Mustafa Aykaç ise “Neden Mâtürîdîlik?” konusu hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç.Dr.Yunus Öztürk de “İslamda Kaza-Kader İnancı ve Muhammed İhsan Oğuz’un konuşa bakış açısının önemi” başlığı altında konuştu.

Anma programına Kazakistan’dan katılım sağlayan Nur Mübarek Üniversitesi Din Hizmetleri ve Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Timur Nussipkhanov da “Kazakistan’da Dini Durum ve Muhammed İhsan Oğuz’un ‘Kaza-Kader kitabının Kaçakça’ya tercümesinin önemi” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Anma programı Muhammed İhsan Oğuz Vakfı Youtube kanalından da canlı olarak yayınlandı.  (ERHAN VEREN)