Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri başladı ve araç sahipleri için maliyetler yükselmeye devam ediyor. Yeni dönemde artan MTV ücretleri, sadece araç sahiplerinin cebini değil, aynı zamanda bütçelerini de ciddi şekilde sarsıyor.

2024 yılıyla birlikte gelen yüzde 58,46'lık MTV artışı, en düşük 347 TL'den başlayıp en yüksek 160 bin 285 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu artışlar, araç sahiplerini adeta maliyetlerin pençesine alıyor.

31 Ocak 2024 tarihine kadar ödenmesi gereken MTV'nin ertelenmesi halinde yüzde 3,5 oranında gecikme faizi uygulanacak. Bu da demek oluyor ki, zamanında ödeme yapmayanlar daha da fazla cezalandırılacak.

MTV TAKSİT ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Aracı olanların merak ettiği konulardan biri de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini nereye nasıl yapacakları oluyor. MTV birinci taksit ödemelerini yapmak isteyenler, bu ödemeleri banka şubelerinden, PTT’lerden, vergi dairelerinden yapabilirler. İnternetten yapılabilen ödemeler, dijital vergi dairesinden veya bankaların şubelerine gitmeden mobil ya da internet siteleri üzerinden gerçekleştirilebilir.

DİĞER MASRAFLAR DA ARTTI

Açlık sınırı 19 bin liraya dayandı, yoksulluk 52 bini geçti Açlık sınırı 19 bin liraya dayandı, yoksulluk 52 bini geçti

Araç sahipleri için sadece MTV değil, zorunlu araç muayene ücretleri ve trafik sigortası gibi diğer ödemeler de artış gösteriyor. Araç muayene ücretleri yüzde 61 oranında, trafik sigortası ise yüzde 5 oranında arttı.

Üstelik kasko fiyatlarındaki yüzde 95'lik artış da cabası. Bu durum, araç sahiplerinin sadece dikkatli olmakla kalmayıp, aynı zamanda daha sıkı bir şekilde bütçe planlaması yapmalarını zorunlu kılıyor. Artan maliyetler, araç sahiplerinin cebini her geçen gün daha fazla yakıyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu