Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyine düzenlenen operasyon kapsamında Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde gerçekleştirilen hava harekatlarında, terör örgütü PKK/KCK'lı ve diğer terörist unsurları içeren 15 hedefin imha edildiğini duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları çerçevesinde gerçekleştirilen operasyonun, Irak'ın kuzeyinden halka ve güvenlik güçlerine yönelik potansiyel terör saldırılarını bertaraf etmeyi ve hudut güvenliğini sağlamayı amaçladığı belirtildi. Hava harekatlarının, Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan terörist hedeflere bugün saat 17.30'da düzenlendiği ifade edildi.

Kastamonu sahil yolunda sis KAPANI Kastamonu sahil yolunda sis KAPANI

Açıklamada, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan 15 hedefin, içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin bulunduğu değerlendirilerek imha edildiği bildirildi. Operasyon sırasında yerli ve milli mühimmatın öncelikli olarak kullanıldığı vurgulanarak, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ülkenin ve milletin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye kararlılıkla devam edeceği vurgulanırken, operasyonların masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

Editör: Serkan Kebecioğlu