Milyonlarca emeklinin merakla beklediği zam açıklaması bugün yapıldı. Emekliler için 2024 yılı net maaş oranları açıklandı. 

2024 yılı kamu personeli sözleşmeli-kadrolu memur ve emeklilerinin maaş zamlarının enflasyonun belli olmasının ardından SSK ve BAĞKUR emeklilerini ilgilendiren haber de geldi. Öte yandan asgari ücret zammı da emekli maaşlarının çok üstünde yer almıştı. Son dakika açıklaması ile emekliler için maaş zammı oranları açıklandı.

Kastamonu-Cide karayolunda yoğun sis etkili oldu Kastamonu-Cide karayolunda yoğun sis etkili oldu

Memur ve emeklilerinin zammı

Bilindiği üzere memur ve emeklileri için maaş zammı da belli olmuştu. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasından sonra % 49.25'lik bir artış yapıldı. Memur emeklileri Temmuz ayındaki 8 bin liralık seyyanen zam talepleri vardı.

Bağkur ve SSK emekli zammı

Bağkur ve SSK emeklileri için de enflasyon oranı çerçevesinde zam açıklanmıştı. Mevcut zam yapılmadan önce enflasyon verisine göre SSK ve BAĞKUR emeklileri için zam % 37.57’ti.

Yeni zamlı emekli zammı ne kadar oldu?

2024 yılı memur ve emeklilerinin maaş zammının % 49.25 olarak açıklanmasından sonra diğer emekliler için de zam oranı açıklandı. Bağkur ve SSK emeklileri için zam % 42.6 olarak belli oldu.

En düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira'dan 10.000 TL'ye çıkarıldı.

Editör: Mehmet Salman