Birikmiş borcu olan vatandaşlar için umut verici bir haber geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 27 Aralık 2023 tarihinde başladığı tatile ara verdiği 16 Ocak 2024 Salı günü tekrar çalışmalara başlayarak, torba yasada yer alan Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarına yönelik af düzenlemesini gündeme aldı.

Şubat ayında otomobil satışlarında REKOR: İşte ilk 10 marka! Şubat ayında otomobil satışlarında REKOR: İşte ilk 10 marka!

TBMM'ye sunulan Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, GSS prim borcu bulunan vatandaşlara önemli bir fırsat tanıyacak. Torba Kanun tasarısında bulunan madde yasalaştığında, ödenmemiş GSS primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi tüm borçlardan vazgeçilecek.

GSS affından kimler yararlanabilecek sorusuna cevap olarak, 1 Ocak 2014 tarihinden önce GSS prim borcu bulunan vatandaşlar bu düzenlemeden faydalanabilecek. Bu kapsamda, ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri, gecikme cezası ve gecikme zammından tamamen feragat edilecek.

GSS prim tutarları, asgari ücretle orantılı olarak belirlendiği için, bu yıl sonuna kadar ödenecek aylık prim tutarı 600 lira, yıllık prim ise 7 bin 200 lira olarak belirlendi.

GSS borcuna afın yürürlüğe girmesi için teklifin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edildikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanacak olan düzenleme, şu anda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın önümüzdeki aydan itibaren GSS prim borçlarını silmesini sağlayacak.
 

GSS BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Zamanında ödenmeyen GSS prim borçları, Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından haciz veya icra yoluyla talep edilebilir. Ayrıca GSS prim borcu olan kişilerin acil servis hizmetleri dışında kişilerin muayene veya tedavi olmaları mümkün olmuyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu