Diyetisyen Gizem Bakar, son aylarda Türkiye'de etkili olan soğuk hava koşullarının bir sonucu olarak daha fazla yayılan kombo virüsü ve giribal enfeksiyonlarından korunmak için önemli tavsiyelerde bulundu. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine odaklanarak, AK Deniz beslenme tipini tercih etmenin ve sera ürünleri yerine mevsimlik sebzeler ve meyveler tüketmenin önemine değindi.

Soğuk hava koşullarının etkisiyle kapalı alanlarda geçirilen sürenin artmasıyla birlikte hastalıkların daha hızlı yayılabileceğini belirten uzmanlar, kış mevsiminde AVM'ler ve kalabalık ortamlarda bulunma sıklığının artmasıyla üst solunum ve alt solunum yolu vakalarında artış yaşandığını ifade etti. Uzmanlar, kombo virüsü ve enfeksiyonların birleşmesiyle hastalıkların daha uzun sürebileceğine dikkat çekti ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemini vurguladılar.

Sağlık Bakanlığı Kastamonu'ya 28 doktor atadı Sağlık Bakanlığı Kastamonu'ya 28 doktor atadı

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Diyetisyeni Gizem Bakar, salgın döneminde bağışıklığı güçlendirmenin ve enfeksiyondan korunmanın önemli olduğunu belirtti. Pandemi sonrasında beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğini ve AK Deniz tipi beslenmeye odaklanmanın önemli olduğunu vurgulayan Bakar, sebze, meyve, süt ürünleri, beyaz et ve kuru baklagillerden zengin bir beslenme rutininin benimsenmesi gerektiğini ifade etti.

Mevsimsel beslenmenin önemine dikkat çeken Bakar, sera ürünlerinden kaçınılması gerektiğini ve işlenmiş ürünler ile paketli gıdaların tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Bağırsak sağlığının bağışıklık sistemini etkilediğini vurgulayan Bakar, posalı besinlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, yeterli uyku, su tüketimi ve haftalık egzersizlerin bağışıklığı güçlendirmede önemli olduğunu ekledi.

Hastalıklardan koruyan bir tarif önerisinde bulunan Bakar, mandalina, karabiber, taze zencefil ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen bir içeceğin bağışıklığı güçlendirebileceğini belirtti. Bu karışımın günlük olarak tüketilmesinin önerildiğini ifade etti.

Editör: Serkan Kebecioğlu