Benzin fiyatlarına indirim geliyor! Benzin fiyatlarına indirim geliyor!

Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerinde güncelleme geldi. Başkan Karahan tarafından yapılan açıklamaya göre, TCMB'nin önümüzdeki üç yıla ilişkin beklentilerin güncelleme oldu. Karahan'ın konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde oldu:
"2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38’e güncelledik. 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduk. Orta vadede ise enflasyonun yüzde 5’te istikrar kazanmasını hedefliyoruz. Tahmin aralıklarının alt ve üst noktaları da 2024 yılı için yüzde 34 ve 42, 2025 yılı için ise yüzde 7 ve 21’e tekabül etmektedir."

Bankanın düzenlediği "Piyasa Katılımcıları Anketi" ise yıl sonu için tüketici enflasyonu beklentilerinin yüzde 44,16 seviyesinde olduğunu gösterdi. TCMB Başkanı Karahan'ın ikinci enflasyon raporu sunumu sırasında yaptığı açıklamalarda, enflasyonun hedeflerle uyumlu seviyelere gerileyene kadar sıkı para politikası duruşlarını koruyacaklarını belirtti.

Ayrıca, enflasyon tahminlerindeki güncellemelerle birlikte enflasyon beklentilerinin tahmin aralığına yaklaşmasının dezenflasyon açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı. Bununla birlikte, konut piyasasındaki gelişmelerin öncü göstergeler olarak yakından takip edildiği ve konut fiyatlarındaki artış eğiliminin yavaşladığı belirtildi.

Editör: Serkan Kebecioğlu