Vatandaşların merakla beklediği zorunlu trafik sigortasında yapılan son değişiklikten sonra yeni dönem ücretleri belli oldu. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, 1 Ocak’tan itibaren geçerli tavan tarifelerin bulunduğu güncel tabloyu kamuoyuna yayınladı.

Trafik sigortası; yaşayabileceğiniz bir kaza sonucunda karşı tarafın aracına, üçüncü şahısların malına ya da bedeni (sakatlık ve ölüm) zararlarına karşı olan yükümlülüğünüzü poliçenizin kapsamındaki teminat ve limitlere bağlı olarak sizin adınıza ödüyor. Bu limit her yıl değişiyor.

Dolar ve avro da tarihi seviyeler sürüyor Dolar ve avro da tarihi seviyeler sürüyor

zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 1
Örneğin; ocak itibarıyla geçerli araç başına maddi gider teminatı 200 bin lira oldu. Geçen yıl bu tutar 120 bin liraydı. Trafik sigortası yasal olarak zorunlu. Yani araçların trafik sigortalarının bulunmaması durumunda trafiğe çıkmaları kanunen yasak. Denetimlerde sigortasız olduğu tespit edilenlere ceza kesiliyor.
zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 2

 

TAVAN TUTARI AŞAMIYOR


Zorunlu trafik sigortasında fahiş fiyatları kontrol altına almak için 12 Nisan 2017’den itibaren ‘tavan fiyat’ uygulamasına geçilmişti.
zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 3
Sigortacılar devletin belirlediği artış oranını geçemiyor. Tavan fiyat da her ay belli oranda artıyor.
zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 4
Bu oranlar belli periyotlarla artarken arada seyyanen zamlar da uygulanıyor. Bu yönde 1 Mayıs 2023’te tavan fiyata yüzde 5 zam yapılmıştı. 
zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 5
Bu oranlar belli periyotlarla artarken arada seyyanen zamlar da uygulanıyor. Bu yönde 1 Mayıs 2023’te tavan fiyata yüzde 5 zam yapılmıştı. 
zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 6

 

 Yine tavan fiyatı artırım oranının mayıstan itibaren yüzde 2 olarak uygulanıyordu. 

zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 7

 

 Yine tavan fiyatı artırım oranının mayıstan itibaren yüzde 2 olarak uygulanıyordu. 

zorunlu trafik sigortasının fiyarı belli oldu 8

Ayrıca mayıs itibarıyla, basamak skalasına 0 (sıfır) ve 8 olmak üzere iki yeni basamak eklendi (Daha önce basamaklar 1-7 arasındaydı).

kastamonu trafik sigortazorunlu trafik sigorta

(Haber 7)

Editör: Mehmet Salman