Memur ve emeklisinin maaşı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor.

Nisan ayında enflasyon oranı yüzde 3,18 olarak kayıtlara geçti. Böylelikle memur ve emeklisinin 4 aylık enflasyona göre zam oranı da netlik kazanmış durumda. SSK ve Bağ-kur emeklilerinin zam oranında ise TÜFE verileri etkili oluyor.

Haziran ayının enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte 6 aylık zam oranı belli olacak. Bu kapsamda, temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşları da artacak.

Fahiş fiyat uygulayan işletmelere kapatma cezası! Fahiş fiyat uygulayan işletmelere kapatma cezası!

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, TRT Haber’e yaptığı değerlendirmede konuya ilişkin şunları söyledi;

“7. Dönem toplu sözleşmesinin ilgili maddesine göre enflasyon farkı hesaplanıyor. Bu kapsamda hesapladığımızda da memur ve memur emeklilerinin 4 aylık gerçekleşen TÜFE oranına göre maaş ve aylık artışlar yüzde 13,56 oranında olacak. Buna yine mayıs ve haz iran ayında gerçekleşen TÜFE oranları da ilave edilecek.

SSK ve Bağkur emeklileri bir önceki 6 ayda gerçekleşen TÜFE oranında yılda iki defa artış alıyorlar. Ocak ve temmuz aylarında bu kapsamda 4 aylık TÜFE oranlarına göre SSK ve Bağkur emeklilerinin şimdiden aylık artışları yüzde 18,72 oranında olacak. Buna mayıs ve haziran ayında gerçekleşecek TÜFE oranları da ilave edilecek.”

Kaynak: TRT Haber