TÜRKAV (Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı) Kastamonu Şubesi, Kutlu Bilgi Araştırma ve Dayanışma Derneği ve Kastamonu Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan Mehmet Feyzi Efendi’yi anma programı yoğun bir katılımla Gümüşlüce’deki kabri başında gerçekleştirildi.

25 Nisan Perşembe Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl? 25 Nisan Perşembe Kastamonu hava durumu, bugün hava nasıl?

Programa, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, önceki dönem AK Parti Milletvekili Metin Çelik, AK Parti İl Başkanı Hasan Yağcıoğlu, MHP İl Başkanı Emre Şahin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, MHP Belediye Başkan Adayı Yüksel Aydın, Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı Metin Topaloğlu, İl Müftüsü Bekir Derin, TÜRKAV Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkav (2)-3

Programda konuşan TÜRKAV Başkanı Kamil Çonkor şunları söyledi: “Necip Türk Milletinin bağrında, manevi hayatına asırlarca hükmeden Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri ve Horasan Erlerinden itibaren Anadolu coğrafyasında hiçbir devir ve dönemde Mana Önderleri eksik olmamıştır. Bu Manevi Çınarlar, içinde bulundukları toplumları aydınlatmak için ömürlerini feda etmişlerdir. Yüce gönüllü Türk Milleti de Maneviyat Ulularını bağrına basmış, el üstünde tutmuş, yolunu yol bilmiş, dünyevi ve uhrevi hayatlarını Onların manevi ışık ve işaretleri ile şekillendirmiştir.  İşte bu gönül ve mana erlerinden olan Mehmet Feyzi Efendi Hazretleri de ‘Taşıyla, toprağıyla mübarektir bu Kastamonu. Mekke silsilesine bağlıdır. Buradan oraya yol vardır’ dediği Kastamonu’nun bağrında filizlenmiş, ulu bir çınar, yüce bir feyiz pınarıdır.”

“EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİ DE  TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ FİKİR SİSTEMİNİN MANEVİ MİMARI OLMASIDIR”

“Mehmet Feyzi Efendi’yi diğer âlimlerden ayıran en önemli özelliklerinden biri de Türk Milliyetçiliği fikir sisteminin manevi mimarı olmasıdır. Mensubu olduğu Yüce Türk Milleti ve milliyetçilik hakkındaki görüşleri ise şöyledir. ‘Milliyetimiz gelişirse, İslamiyet gelişir.’ ‘Dinle millet, etle kemik, sırtla karın gibi birbirleriyle kaynaşmıştır. Ayırma imkânı yoktur.’ ‘İslamiyet ruhumuz, milliyetimiz de bedenimizdir. Beden sağlıklı olursa ruhumuz da sağlıklı olur. Ruh ile beden, et ile tırnak gibidir. Biri diğerinden ayrılmaz.’  ‘Milli bünye, ferdi bünyeden daha önemli, daha sağlam, daha üstün ve daha camidir. Bunun için her fertte milli bir sadakat lazımdır.’ ‘Cenab-ı Allah muhafazakârlığın onda dokuzunu Türk milletine vermiş. Bu, Allah’ın bu millete bir lütf-u ilahisidir.’ ‘Bu zaman Ehl-i Sünnet itikadına, Hanefi Mezhebine ve Türk Milliyetçiliğine nusret etme zamanıdır.’ ‘Ashab-ı Kiram’ın sanatının cihat.’ olduğunu belirten Mehmet Feyzi Efendi’nin vatanın korunmasına dair söylediği şu sözü de esrar doludur: ‘Vatan şarttır. Vatanı korumak; ırzını, namusunu ve dinini muhâfaza etmektir. Çünkü bunlar, vatanla muhâfaza olunur. Vatana hürmet, şühedâya, ecdâda hürmettir. Her günâh, her suç bağışlanabilir; ama vatana ihânet suçu başka! Vatana ihânet, nesilden nesile, batından batına intikâl eder.’ Yüce Rabbimiz bizleri, Asil Türk Milletinin birlik ve dirliği yolunda çalışanlardan ve başaranlardan eylesin.”

Program sonunda da tüm katılımcılara etli pilav ve ayran ikram edildi. (Cengiz MUHZİROĞLU)

Türkav (3)-2

Editör: Banu Türkmenoğlu