Yoğun bir gündeme sahip Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), emekli maaşlarına yapılacak düzenleme ve tezkerelere kadar bir çok önemli başlık için mesai yaparak bugün açılıyor.

Milyonlarca emeklinin beklediği maaş düzenlemesinin kısa sürede Meclis gündemine getirilmesi planlanıyor. Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması da yakında Meclis'e sunulacak yasal düzenlemeler arasında yer alıyor.

MSB'den teröristlerin mühimmatına PENÇE MSB'den teröristlerin mühimmatına PENÇE

Tanrıkulu için fezleke görüşülecek

CHP'li Sezgin Tanrıkulu hakkında hazırlanan fezleke için de süreç işliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Tanrıkulu'nun hakkındaki fezlekenin kısa süre içinde Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor.

AK Parti siyasi partileri ziyaret edecek

Meclis'in en önemli gündem başlıklarından biri de yeni ve sivil anayasa olacak.

AK Parti, Meclis açıldıktan sonra siyasi partileri ziyaret edecek. Muhalefetin görüş ve önerileri alınacak. Siyasi parti temsilcilerinden oluşan anayasa uzlaşma komisyonunun kurulması da gündemde. Bu durumda müzakereler, uzlaşılabilecek maddeler üzerinden yürütülecek. Geçmiş yıllarda yapılan anayasa değişikliği çalışmaları da bu mesaiye ışık tutacak.

Türk askerine sınır ötesi görev izni veren tezkereler de Meclis'te oylanacak. Türk askerinin faaliyetleri, Orta Doğu'dan Afrika'ya birçok bölgede devam edecek.

Yılsonuna kadar da bütçe maratonu tamamlanacak

2024 yılı bütçe mesaisi de ekimde başlayacak. Bütçe teklifi 17 Ekim'de Meclis'e sunulacak. Kasımda komisyon görüşmeleri başlayacak. Yılsonuna kadar da bütçe maratonu tamamlanacak.