Ekmekci'den Abana'nın kadın başkanına ziyaret Ekmekci'den Abana'nın kadın başkanına ziyaret

8. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis'in haftalık çalışmasında ele alınacak.

Kanun teklifinde yer alan düzenlemelere göre, 'makul sürede yargılanma hakkının ihlali' iddiaları için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmadan önce Tazminat Komisyonu'na gidilmesi gerekecek. Ayrıca, itiraz, istinaf ve temyiz süreleri 2 haftayla sınırlandırılacak.

Paket kapsamında adli para cezalarında da önemli değişiklikler yapılacak. Suçla etkin mücadele edilmesi amacıyla adli para cezalarının alt sınırı 20 liradan 100 liraya, üst sınırı ise 100 liradan 500 liraya yükseltilecek.

Öte yandan, Türk Ceza Kanunu'nda 'terör örgütüne yardım etme' suçu ayrı bir madde olarak düzenlenecek ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama durumlarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyım atanabilecek.

Ayrıca, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ödenecek ikramiyenin 3 bin liraya çıkarılmasına ilişkin düzenleme de teklifte yer alıyor.

Meclis'teki çalışmaların tamamlanmasının ardından milletvekilleri seçim çalışmalarına katılabilmek için bir süre ara verecekler.

Kaynak: Haber Merkezi