Yayımlanan yeni yönetmelikle, öğrencilerin katıldığı etkinliklere sınırlamalar getirilirken, ortaokul seviyesinde yeni bir kurum türü olan 'sosyal etkinlik ve gelişim merkezi' de hayata geçirildi.

Özel öğretim kurumlarının açılış, devir ve nakil işlemlerinde kolaylıklar sağlanırken, uluslararası özel öğretim kurumlarının öğretim programlarını ve materyallerini Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'na sunma zorunluluğu getirildi. Ayrıca, kurumların düzenleyeceği etkinliklerin milli ve kültürel değerlere uygun olması ve öğrencilerin psikososyal gelişimine katkı sağlaması şartıyla düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların düzenleyebileceği etkinliklere sınırlama getirdi. Yeni yönetmeliğe göre, 'milli ve kültürel değerlere uygun olmayan, öğrencilerin psikososyal gelişimine katkıda bulunmayan etkinlikler' yasaklanacak. Bakanlık, daha önce Aralık 2023'te Noel, Cadılar Bayramı ve Paskalya gibi kutlamaların yapılmasını engellemek için okullara yazı göndermişti.

Sokak lezzetlerine akademik dokunuş Sokak lezzetlerine akademik dokunuş

Değişikliklerle birlikte, idari soruşturma geçiren ancak kapatılmasını gerektirmeyen kurumların dönüşüm işlemlerini tamamlama hakkı verilirken, yabancı uyruklu eğitim personeli için denklik belgesi şartı getirildi. Ancak, bu belgeyi temin etmekte zorlananlar için iki yıllık bir geçiş süresi tanındı.

Resmi okullardan farklı yönetmeliklerle işleyen özel öğretim kurumlarının başarı notu gibi konularda farklı uygulamalar yapma yetkisi de belirlendi.

Kaynak: AA/İHA