Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "mevzuatta yeri olmayan uygulamalar-sınıf annesi" konusunda 81 ilde bir genelge yayımlayarak uyarılarda bulundu.

Kastamonulu kahraman Hasan Rıza Paşa, Kastamonu’da anıldı Kastamonulu kahraman Hasan Rıza Paşa, Kastamonu’da anıldı

Bakanlık tarafından gönderilen yazıda, birçok okulda "sınıf annesi" olarak adlandırılan velilerin, sınıfın çeşitli ihtiyaçları için "aidat" adı altında para topladıkları, ders araç-gereci temini için faaliyet gösterdikleri ve bazen derslere müdahale ettikleri belirtildi. Ayrıca, bu kişilerin öğrencilerin görüntülerini kaydedip sosyal medya platformlarında paylaştıkları ve bu durumun öğrenci gizliliği ile çeliştiği ifade edildi.

MEB, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yer alan "öğrenci sağlığı" ve "öğrenci güvenliği" hükümlerini hatırlatarak, çocukların eğitim ve öğretim süreçlerinin, milli eğitim ilke ve amaçlarına uygun olarak öğretmenler tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Ders öğretmeni dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimi olumsuz etkilediğini ve pedagojik ilkelere aykırı olduğunu belirtti.

Bakanlık, bu tip mevzuatta yer almayan uygulamalara son verilmesi, okulların konu hakkında uyarılması ve gerekli önlemlerin alınması için çağrıda bulundu.

Editör: Serkan Kebecioğlu