Yarın karnelerini alacak olan 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmene yönelik gönderilen yazıda, ev ödevlerinin yerine öğrencilerin farklı etkinliklere katılarak vakit geçirmeleri vurgulanıyor. Bakanlık, ailelerle birlikte kaliteli zaman geçirme, yeteneklerini geliştirme, kitap okuma, film izleme, tiyatroya gitme gibi önerilerle öğrencilerin tatili daha verimli geçirmelerini hedefliyor.

Bakanlık ayrıca, öğrencilerin gelişimini takip etmek amacıyla karnelerin kullanılması gerektiğini hatırlatarak, bu dönemde öğrencilere test çözme gibi tek alana yönlendiren ev ödevleri verilmemesini önerdi.

Tatil süresince öğrencilere yönelik "Ailemle Oynuyorum, Okuyorum Yarıyıl Tatil Kitabı" hazırlandı. Kitap, çocukların dil öğrenimi ve yeteneklerinin gelişimine katkıda bulunacak oyunlar, hikayeler, masallar, şiirler ve daha birçok etkinliği içeriyor. Seslendirilmiş masalların ve masal şarkılarının da yer aldığı etkileşimli dijital kitap, çocuklara keyifli bir tatil dönemi sunuyor.

YKS'ye 3 milyonun üzerinde başvuru YKS'ye 3 milyonun üzerinde başvuru

Ayrıca, okul öncesi öğrenciler için "Yarıyıl Tatili Etkinlik Takvimi" ve liseliler için "Lise Öğrencilerinin Velilerine Yönelik Yarıyıl Tatili Rehberi" de hazırlandı. Bu kaynaklar, ailelere çocuklarıyla kaliteli zaman geçirme ve eğitimsel gelişimlerine katkı sağlama konusunda rehberlik ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu uygulamaların öğrencilerin tatilini daha eğlenceli ve öğretici kılacak şekilde planlandığını belirterek, ailelerin çocuklarıyla daha sağlıklı bir iletişim kurmalarına da destek olmayı amaçlıyor.

Editör: Serkan Kebecioğlu