Canlı olarak yayınlanan programda Moderatör Emin Eğri ve programı izleyen vatandaşlardan gelen soruları bir-bir cevaplayan Kutlu, önemli açıklamalarda bulundu.

“İŞ HAYATIMI ASKIYA ALDIM”

Belediye başkanı adaylığını açıkladıktan sonra iş hayatını askıya aldığını söyleyen Kutlu; “Bir işi yapacaksan o işi tam yapacaksın. Belediye başkanlığı adaylığımı açıkladıktan sonra iş hayatımı askıya alarak beklemeye aldım. Bundan sonraki süreçte eğer başkan olursam sadece başkan olarak devam edeceğim. Çalıştığım dönemde ticari herhangi bir faaliyetim olmayacak.” İfadelerini kullandı.

"BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMA FİKRİ BİR EV YANGINIYLA BAŞLADI"

İki buçuk yıl önce yaşadığı bir olaydan ötürü bağımsız belediye başkan adayı olma nedenini anlatan Kutlu; “Bağımsız Belediye Başkan adayı olmamın asıl nedeni Kastamonu’daki bir ev yangınıyla başladı. Ev yangınında yaşlı bir teyzemizin evi yandı ve onu da Haluk Levent yaptı. Ben de durup dururken neden biz de bürokrat yok mu? Dernek yok mu? Kastamonu’da niye böyle bir şey oldu? Benim Kastamonu Belediye Başkan Adaylığı düşünmem orada başladı.” diye konuştu.

"ADAMIM YOK MESELESİ BENİM İÇİN EN BÜYÜK SORUN"

Kastamonu Belediyesi’ndeki gördüğü sorunlarla ilgili konuşan Kutlu; “Adamım yok meselesi benim için en büyük sorun. Ben herkesin adamı olarak geldim. Belediyeler çeşitli zamanlarda il ve ilçelerde, Türkiye’de genelde böyle ama Kastamonu’da iyice çetrefilleşmiş durumda. Bir parti başa geldiğü zaman sadece kendi adamlarının işini yapıyor, diğer partilerden herhangi birisinin iş yapması, işini yaptırması mümkün değil. Kastamonu’da bu durumdan şikâyetçi olmayan yok. O yüzden de ben yerel yönetimlerin, parti değil sadece idarecilerin herkese eşit mesafede olması için bağımsız olarak çıktım. ” dedi.

"600-700 MİLYONDAN AŞAĞI BİTME ŞANSI YOK"

Kastamonu'da gördüğü sorunlar hakkında konuşan Kutlu; “Her şeyden önemlisi sağlık. Asbestli su içiyoruz, çeşmelerden, evimizin musluğundan akan suda kanserojen, sağlıksız su var. Su olayı en ivedilikle çözülmesi gereken yer. Bugün Kınık Barajı’na gittim incelemelerde bulundum. Diyorlar ki buraya 150 milyon yatırım ayrıldı. Orası en iyi ihtimalle 150 milyonu dörde katlayacak şekilde yatırım gerekiyor. Oranın 600-700 milyondan aşağı bitme şansı yok. Aynı zamanda 3 yıldan da önce bitme şansı yok.” İfadelerini kullandı.

"EMEKLİLİK DESTEK SİSTEMİ"

Projeleri hakkında konuşan Kutlu; “Son zamanlarda emeklilere yönelik zam oranlarının beğenilmemesi gibi durumlardan dolayı EDS (Emeklilik Destek Sistemi” diye bir sistem geliştireceğiz. Kastamonu’daki halkımıza, emekli olan vatandaşımıza Belediye’ye olan ödemelerinde indirim veya mümkün olursa sıfırlamaya çalışacağım. Ekstradan çalışmak isteyen olursa ek iş imkânları doğurmaya çalışacağız. Onun dışında KASKART diye bir projem var. Kastamonu kredi kartı şeklinde olacak ve herkesin adına limitli bir kredi sistemi oluşturacağız.” diye konuştu. 

Tahsin Babaş, 'Engelsiz Kastamonu' projesini anlattı Tahsin Babaş, 'Engelsiz Kastamonu' projesini anlattı

"KASTAMONU BENİM EKİBİM"

Belediyede oluşturulan ekipler hakkında konuşan Kutlu; “Seçmenimiz Kastamonu’da ama benim ekibimiz de Kastamonu’da olacak. Ben başkan olduğum zaman gelen kimseye sen hangi partidensin diye sormam. Belediyenin şu an da bir kadrosu var ve bu kadroyu inceleyeceğiz. Liyakat esas alacağız ve herkes yeterli olduğu ölçüde en başarılı olduğu işe göre kadrolara yerleştireceğiz ama burada parti hiçbir şekilde göz önünde bulundurulmayacak. En çok yapmak istediğim şey ise gençlerden oluşan bir ekip kurmak.” dedi. 

"SEÇİMİN KAZANACAKLARI BELLİ DEĞİL AMA KAZANAMAYACAKLAR BELLİ"

Seçimleri kazanıp kazanamayacağı konusunda açıklamalarda bulunan Kutlu “Millet artık bıçak kemiğe dayandı dediğimiz noktada. O yüzden Seçimi kimlerin kazanamayacağı belli ama kimin kazanacağı büyük bir sürpriz olacak. Başkan olursam elimden geleni sonuna kadar yapacağıma inanıyorum. Kastamonu’nun bir yerde radikal bir çıkış yapması gerekiyor.” dedi.

"CENGİZ AYGÜN BAĞIMSIZ ADAY OLSA KARŞISINA RAKİP BİLE ÇIKMAM"

GMG Kastamonuspor’un başarısından bahseden Kutlu ; “İlk defa Kastamonuspor bir başarı yakaladı. Bu ne büyük bir gurur. 7 den 70’e hepimiz mutlu olduk. Cengiz Aygün’e de teşekkür ederim onun sayesinde bu mutluluğu yaşadık. Cengiz Aygün bu arada bağımsız aday olsa ben karşısına rakip bile olmazdım. Çünkü belli, başarı ortada.” İfadelerine yer verdi.

"BİZ ÜRETTİĞİMİZİ SATAMIYORUZ"

Kastamonu Günleri hakkında konuşan Kutlu; “Bizim en büyük sorunumuz lansman. En ağır işi bakın Kastamonulular yapar, biz hakikaten çalışkan bir milletiz. Üretiyoruz ama ürettiğimizi tanıtıp satamıyoruz. Gerekirse uluslararası fuarlara katılacağız. “ dedi. 

"POLİTİKAYLA İLGİLİ PEK BİR HEDEFİM YOK"

Canlı yayında sorulan “Kazanamazsanız nokta mı? Siyasete devam mı?” sorusuna Kutlu: “Benim politikayla ilgili pek bir hedefim yok. Herhangi bir partiye dâhil olma şansım da yok yani şansım yok derken daha doğrusu ben bir şey yapacaksam sıfırdan kendim bir parti kurmam gerekiyor. Parti kuramazsam da kalkıp da dayatmalarla yaşayacak bir adam değilim. Eğer Kastamonu Belediye Başkanı olursam olacağım, olamadım burada siyasete nokta koyup kendi iş alanıma geri döneceğim.” diye konuştu.

(Ercan ÇATAL)

Editör: Ercan Çatal